Home E-mail - nezapomeň zaměnit slovo zavináč za znak

Jaké to bylo na Patria Direct Inline 2007

C 2007 - Martin Jirsa aka Speedskater Dne 2.6.2007 se konal premiérový ročník inline závodů na šumavské Kvildě nazvaný organizátory ze Ski klubu Šumava “Patria Direct Inline 2007”.
Na “Pátrii” nemohl Inlajn.cz chybět.
Také nechyběl a ani přes absenci své hvězdy nejhvězdovatější Honzy Pecky, fenoména českého inline bruslení, který se šetřil na nedělní závody, se již tradičně neztratil.

Již samo místo konání v samém srdci nádherné Šumavy a délka tratě 17 km do kopce s 240 metry převýšení napovídalo, že půjde o nevšední zážitek. A také skutečně šlo. Ranní provazy deště a devět stupňů pana Celsia při cestě na Kvildu sice nevěstily nic dobrého – snad jen, že půjde opravdu o zážitek z nezapomenutelných. Při vědomí přísloví o “umírající naději” , “panu odvážném” a “nic není nastálo…,” se nám však podařilo udržet kurs, i když na širších místech silnice, které sváděly k otočce a návratu, to nebylo vždy jednoduché.

Prezentace hladká. (Budiž bráno jako první poklona pořadatelům.) Tvorba seznamu doma zapomenutých věcí hladká. Pozdravení s přáteli hladké. Stolice … na sezení v restauraci při konzumaci předstartovní polévky … hladká. Placení hladké. Mouka jakbysmet. No a stolice o kterou jste si mysleli, že jde v předchozí větě, potom nakonec také. No paráda. Akorát to počasí.

Zlom v počasí nastal po Bobovo (ve výsledkové listině je k nalezení pod pseudonymem Bohuslav Němeček) výměně koleček na stovkové fialové “mátry” (rozuměj kolečka tvrdá jak štolverk, že se z nich na vodě neodrazíš na rovině, natož do kopce) a prohlášení, že jestli bude “ …át, tak na to ..ere “. ( Je fakt, že i ostatní byli v situaci, kdy “by jeli rádi, ale …nechtělo se jim”.)

Do pěti minut se mraky začaly rozestupovat a silnice osychat. Co z toho plyne? … V zásadě vůbec nic. Snad jen, že Šumava je nevyzpytatelná a pán Bůh má Boba rád. (Bobe klid. Má rád všechny.)

Do odjezdu na start, jenž byl plánován na 14.00 hodinu v zatáčce kousek nad Horní Vltavicí pro dlouhou trať a o chvíli dříve v Borové Ladě pro kratší osmikilometrovou trať (S převýšením 150 metrů ji snad ani nelze nazvat fitnes.), bylo čekání zpříjemněno nejen uvolněným a profesionálním projevem moderátora (docela by mě zajímalo jestli to byl profík nebo ne), výstupem sličných mažoretek ze základní školy z Vimperku (docela by mě zajímalo jestli šlo skutečně o základní školu, nebo spíše o školu střední…slečny byly vskutku půvabné), ale i všemi na místě přítomnými, neboť z nich byla cítit pohoda a optimismus, a to je opravdu znát (ostatně, kdo dorazil za takového počasí na závod na Kvildu ani nemůže optimistou nebýt).

Využili jsme autobus do Borové Lady a zbytek na start, většinou krásně z mírného kopce, jsme dojeli v rámci zahřátí na bruslích. Jelikož organizátoři zajistili uzavření trasy pro automobily již v této době, byl sjezd bezpečný a v krásné přírodě velmi příjemný. Navíc jízda z kopce mi jde náramně …

Start. A už to jede. A pěkně rychle. Jsem zvědav, jak dlouho to můžu vydržet…dívat se za špicí, která jede jak utržená z řetězu a v ní za Inlajn.cz se šestkou Rastík a Bob se sedmičkou (zajímavé je, že jak se přihlásili, tak i dojeli – šestý a sedmý – super výkon, ale příště si s tím přihlašováním pánové raději pospěšte…) a také se čtyřkou Honza. První větší stoupání po pár stovkách metrů je odpovědí na mou zvědavost. Zatímco špic nezpomaluje, jak jsem trošku doufal, já zjišťuji, že mě někdo pořád “tahá za kšandy” a jinak než stromečkem to s tím někým, kdo se mi nepředstavil, nepůjde … a začínám svou časovku, neboť kdo mě dojede, je na tom lépe a zepředu nikdo neodpadá … sakra. Napříště navrhuji zavést i váhové kategorie. Jedno kolik. Hlavně ať jedna je nad metrák… Ale příroda je nádherná. Ještě před polovinou mě dojíždí Balud (č. 14) a Nika (č. 219) a týmovou spolupráci zahajuje Balud stoickým “Zařaď se”. Jízda mě začíná bavit, neboť týmová spolupráce spočívá v tom, že Balud všechno tahá … (Díky Balude. Příště ti to vrátíme, ale já na víc neměl.) až prakticky dokonce a příroda kolem … příroda kolem je prostě nádherná. Dvě občerstvovací stanice s příjemnou obsluhou a najednou je tu poslední část kopce před Kvildou, která se hrozivě zvedá. I asfalt je o něco horší. Zatímco si s Baludem bereme čas na rozmyšlenou co s tím, Nika se nám se stejnou lehkostí jako jela doposud nadobro vzdaluje. Ten pán co mě od začátku tahá za kšandy to teď před cílem myslí smrtelně vážně a je neodbytný. Ze stylu “stromeček” či “kačenka,” jak říká Nika, plynule přecházím do stylu “muž na měsíci”. Ke kšandám přibyly olověné boty, ale pár metrů před cílem to nejde vzdát, vždyť okolo je tolik lidí. Počítám kroky na měsíci. Deset, dvacet, čtyřicet, osmdesát … a je to. Trénink na posádku raketoplánu mám za sebou. Rychle k zábradlí jinak upadnu. Po pár minutách jsem zase hrdina. Děkuji Baludovi a Nice za spolupráci a jdu zjistit jak Bob, Rastík a Honza. Všichni skvěle, přestože nikdo z nich neměl s tak dlouhým stoupáním větší zkušenost.

A největší úspěch Inlajnu.cz toho dne měl teprve přijít. Zasloužil se o něj “pašerák” Rastík v bezprostředně následujícím závodě nazvaném “Šumavský pašerák” – sprintu na zhruba 500 metrů právě v posledním kopci před cílem, kterého se zúčastnili nejlepší závodníci z obou tratí. Rastík závod vyhrál v čase 1.20. (Pro představu je to průměr přes 23 km/h, což většina nezávodníků nedosahuje ani po rovině.) Klobouk dolů nejen před Rastíkem, ale před každým, kdo i tento závod s těmi předchozími kilometry v nohou absolvoval.

Na závěr ještě jednou děkuji pořadatelům, kteří své pořadatelské záležitosti zvládli bravurně na jedničku (Z tratě mám i pocit, že byla zametená. Čistá bez kamínků. Super.) Závodníkům za skvělé výkony. Divákům za skvělou kulisu. A všem dohromady za příjemnou atmosféru a pozitivní energii.

Na shledanou na příští “Pátrii” si za Inlajn.cz přeje

Fotky od Martina Jirsy
Úvodní fotografie: Martin Jirsa
Výsledky

Sdílejte článek kliknutím na ikonku oblíbené sociální sítě

8 komentářů | 2812 přečtení

Diskuse

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář

Přidal(a): rotvailer 5. 6. 2007 t 20.09 bozi clanek
[1] : : : reaguj :

Jak to ze jsem od tebe jeste nic necetl, clanek mi dal vzpomenout na Ostravaka blahe pameti, takhle jsem se uz dlouho nenatlemil. Trat byla skutecne zametena, to si vypozoroval dobre. Moderatori byli 2 – jeden profik, druhej [ten co pak vyhlasoval vysledky] amater, ale vykon podava profesionalni standardne v lete i v zime. Tak pristi rok zase na Sumave. A bude hur :-)

Přidal(a): Petr 5. 6. 2007 t 21.22 výsledková listina
[2] : : : reaguj :

Koukal jsem na výsledkovou listinu a nikde jsem Tě tam nenašel. Používáš pseudonym jako autor článku nebo jako bruslař? :-)

Přidal(a): KK 5. 6. 2007 t 21.51
[3] : : : reaguj :

[1] rotvailer : Cau. Nic jsi ode mne necetl, protoze jsem tu ještě nic nenapsal. Zacinam :-). Děkuji za pozitivni ohlas a dobre odvedene zavody. KK

Přidal(a): KK 5. 6. 2007 t 21.53
[4] : : : reaguj :

[2] Petr : Cau. Je to takove male tajemstvi Inlajnu.cz. Kdo ho prvni odhali bude prvni kdo ho odhali. :-). KK

Přidal(a): Petr 5. 6. 2007 t 22.16
[5] : : : reaguj :

[4] KK : Podle výsledku bych tě tipnul na Libora, ale že bys předjel Baluda, který tě táhnul. To by bylo nesportovní (ale kdo by toho nevyužil kdyby na to měl :-))

Přidal(a): Balud 5. 6. 2007 t 22.21
[6] : : : reaguj : web

[5] Petr :No jo Balud tahá a nenechá se vystřídat… Už jsem přišel na to, jak je to s Petrem Lochmanem… Taky se bojí (jako já), že kdyby šel dozadu, tak neuvisí a tak radši tahá dokud nepadne…

Přidal(a): Niky 6. 6. 2007 St 09.35
[7] : : : reaguj :

Teda pane autore, taky smekam klobouk, minul ses povolanim… :-D

Přidal(a): KK 7. 6. 2007 t 16.11
[8] : : : reaguj :
*
  Gravatar povolen.
Komentář *
Kliknutím vložíš:
Vlo� smajla :-) Vlo� smajla :-( Vlo� smajla ;-) Vlo� smajla :-D Vlo� smajla 8-O Vlo� smajla 8-) Vlo� smajla :-? Vlo� smajla :-x Vlo� smajla :-P Vlo� smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.