Home E-mail - nezapomeň zaměnit slovo zavináč za znak

Na bruslích v Kodani

Autor: PeSo
23. 11. 2007 P 23.26 [Zážitky a reportáže]tisk

V polovině října jsem měl příležitost navštívit hlavní město Dánska. A jakožto správně postiženého čtenáře těchto a podobných bruslařských stránek jsem se hned před odjezdem zajímal o možnosti bruslení v Kodani. Na můj dotaz mi hned odpověděl Lars Vincent Pedersen z místního inlajnového klubu (c-i-c.dk) a poradil mi tři jeho nejoblíbenější trasy na speed. S tím, že jsou to cyklostezky, a něco extra pro bruslaře, že v Kodani není. Pak mě ještě povzbudil tím, že prakticky v celém městě je síť těchto cyklostezek, po kterých se dá na bruslích jezdit. Tak jsem teda vyrazil. V pátek, 12. října, kdy jsem do Kodaně dorazil, jsem ještě stihl jejich noční jízdu městem, což byla docela dobrá příležitost se trochu rozkoukat, i když vlastně byla tma…;-)

Občerstvovačka v polovině dvacetikilometrové noční projížďky městem. Horký čaj či jen prostá whisky by zahřály víc, než jen vychladlá voda. Ale i tak, panovala dobrá nálada…

„ Občerstvovačka“ v polovině dvacetikilometrové noční projížďky městem. Horký čaj či jen prostá whisky by zahřály víc, než jen vychladlá voda. Ale i tak, panovala dobrá nálada…:-)

V neděli jsem pak měl časový prostor, vyjet si na výlet na bruslích. Podpořila mě páteční zkušenost, hned v hotelu jsem obul brusle, a vydal jsem se prakticky přes celé město, od jihu na sever, na pobřeží na jednu z doporučených tras od Larse. Bylo to od hotelu nejdál, ale říkal jsem si, kdy budu mít možnost jen tak si zaskejtit podél moře? No, dodnes si myslím, že se to vyplatilo…;-) Kodaní, přímo centrem města, jsem projel jako máslem, ještě jsem se zastavil u mořské víly:

obrazek obrazek
O focení se s Malou mořskou vílou byl velký zájem…;-) Její mladší ségra (mimochodem mnohem přitažlivější) byla kupodivu „volná“…:-)

Ještě kus cesty, a konečně se přede mnou rozprostřela ta přímořská stezka. Lidi tu běhali, jezdili na kole, ale kupodivu jsem nepotkal, vlastně za celý den, jediného bruslaře. Počasí ale přálo, a navíc, tady to fouklo trochu do zad, tak jsem párkrát viděl, jak auta vlevo trošičku přibrzdila a jela se mnou…:

obrazek obrazek obrazek
Tak takhle to vypadá i v celém městě, zvlášť auta, zvlášť cyklisti a zvlášť chodci (běžci). No jo, ale co bruslaři…?;-) Tento přímořský úsek jsem si párkrát užil, a pak už jsem se vydal zpět. Stejnou trasou, centrem města, podél botanické zahrady Přímo centrem města. Přede mnou fitness centrum, kde jsem se na příští den objednal na spinning, který taky už pár let provozuju, tak mě zajímalo, jak se jezdí ve světě…:

Takže po čtyřapůlhodinové vyjížďce na bruslích jsem se vrátil příjemně unavený do hotelu. Během té doby jsem měl možnost si prohlížet město, fotit, občerstvit se, ale i fajnově si zaskejtit. Takže kdyby se někomu naskytla podobná příležitost, nebojte se, brusle s sebou a vydejte se na prohlídku města po nekonečných cyklostezkách. No, Lars mi ještě předem psal takové doporučení, že legislativně je u nich bruslař chodec (jako u nás) a teoreticky by měl používat dlážděný chodník a teoreticky by mohl, pokud se pohybuje na cyklostezce, dostat od policisty pokutu. Ale taky mě povzbudil tím, že on sám ještě v životě pokutu jako bruslař na cyklostezce nedostal. Je to hlavně o ohleduplnosti a toleranci, a na cyklostezce si můžete vadit pouze s cyklisty. Takže podle Larsova doporučení se vyvarujte jízdy ve špičkách, tj. ve všední den ráno a odpoledne… Ale i tak si myslím, že je to z našeho pohledu něco výjimečného, projet si hlavním městem jen tak, křížem krážem na bruslích…;-)

Till overskating. Petr. :-)

P.S. Na moje postřehy z Kodaně můžete mrknout na: http://pesoh.rajce.idnes.cz/…nhagen_2007/

Sdílejte článek kliknutím na ikonku oblíbené sociální sítě

2 komentáře | 887 přečtení

Diskuse

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář

Přidal(a): Ledoborec 28. 11. 2007 St 01.17
[1] : : : reaguj :

hezky jsi to napsal , sam bych to lepe nezvlad.. Cau Peto konecne jsi se objevil trenujes pilne ?? ;-)

Přidal(a): Petr 28. 11. 2007 St 08.46 Čau Miro,
[2] : : : reaguj :

[1] Pro **Ledoborec ** :neboj, netrénuju…:-) Já se zas na jaře naučím bruslit. No, naučím, nikdy jsem to vlastně neuměl. Ale já něco vymyslím… :-P A co Ty a Tvé koleno. Drží, drží? :-) Tak se opatruj. Hezký den, P. :-)

*
  Gravatar povolen.
Komentář *
Kliknutím vložíš:
Vlo� smajla :-) Vlo� smajla :-( Vlo� smajla ;-) Vlo� smajla :-D Vlo� smajla 8-O Vlo� smajla 8-) Vlo� smajla :-? Vlo� smajla :-x Vlo� smajla :-P Vlo� smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.