Home E-mail - nezapomeň zaměnit slovo zavináč za znak

Inline ložiska - přehled typů a údržba

18. 3. 2013 Po 12.55 [Poradna, Materiál]tisk

Na konci sezóny 2006 jsme zde na webu uveřejnili článek o čistění a údržbě ložisek v inline bruslích. Od té doby je to jeden nejčtenějších článků. Pokusím se na něj navázat pokračováním s čerstvějšími informacemi. Za pět a půl roku došlo v ložiscích do bruslí k vývoji. Používá se stále stejný rozměr pojmenovaný historicky 608 a definovaný strojařskými normami, ovšem konstrukce ložisek se změnila v několika ohledech. Výrobci už segment inline bruslí berou vážně a představují výrobky označené do bruslí.
Doplňeno: Ložiska označená SG1 – SG9
V diskuzi pod článkem můžete psát své zkušenosti s použitím jednotlivých ložisek i názory na způsoby čištění a údržbu.

Do bruslí jsou dnes výhradně používána ložiska v rozměru 608. Menší rozměr 688, tzv. mikro ložiska, už v bruslích asi neuvidíte. Důvodem je jejich malá životnost v porovnání se 608, citlivost na nečistoty a nutnost použití speciálních vložek do koleček.

Kde koupit? Pokud potřebujete narychlo nějaká ložiska koupit, tak zkuste obchod Lypo.cz, kde mají dobrý výběr základních inline ložisek. Je pravda, že Lypo nám za Vaše nákupy pošle nějakou drobnou provizi, kterou dále použijeme na provoz Inlajn.Cz, ale kvůli tomu nepíšu následující větu: Neberte ty nejlevnější, zklamání by bylo rychlé. Opravdu se u ložisek vyplatí trošku si připlatit a pokud by vás zajímal konkrétní tip, tak zkuste tyhle K2 ložiska osobně je používám už několik let a jsem spokojen.

Trochu „teorie“

Rozměř 608 je definován vnitřním (d = 8 mm), vnějším (d = 22 mm) průměrem a šířkou ložiska (B = 7 mm). Označení ložisek ještě doplňují zkratky Z, ZZ, a 2RS, které označují použití krytek v ložisku ( postupně jedna kovová krytka, dvě kovové krytky, plastové krytky). Někdy je označení doplněno ještě o písmeno C, které značí keramické ložisko.

V ložiscích rozměru 608 se obvykle používá sedm kuliček umístěných v kovové nebo plastové kleci.

Výroba těchto ložisek není jen do bruslí. Běžně se vyskytují ve strojích a zařízení. Pro každé použití je vhodná jiná přesnost výroby a každá přesnost je samozřejmě cenové odlišná.

O přesnosti výroby stále platí údaje uvedené v článku Kvalita ložisek – norma ABEC. Zopakuji, že není vhodné do bruslí používat nejpřesnější ABEC 9, ale nejčastěji se setkáte s ABEC 5 a 7. Hodnota ABEC neříká nic o kvalitě zpracování a materiálu.

Ložiska označená ILQ

Firma Twincam o sobě na webu tvrdí, že navrhuje od roku 1990 ložiska speciálně určená do inline bruslí. V roce 2002 uvedli ložisko se šesti kuličkami.

Výhody šesti kuliček prezentují slovy: Méně je více! Méně styčných ploch mezi kuličkami a vnitřním a vnějším pláštěm znamená méně tření. Přesnější výroba umožňuje mazat méně mazivem. Větší kuličky dovolují vyšší zatížení ložisek. (volný překlad)

Co z toho jsou marketingové údaje, co je pravda a co se skutečně projeví na jízdních vlastnostech, nelze nikde dohledat a bruslaři myslím ILQ nijak zvláště neupřednostňují před klasickými 608.

Z našich zkušeností můžeme říci, že klec, která drží kuličku, v ILQ je plechová a stalo se, že klec povolila a smotala se do prostoru s kuličkami. Při jízdě se zablokovalo kolečko a následoval pád. Podobné věc se nám s plastovými klecemi v ložiskách 608 nestala. Klec občas praskne, ale nikdy se nezablokoval chod ložiska. Jaké jsou vaše zkušenosti?

Ocelová ložiska ILQ se dělají ve dvou provedení označená ILQ-7 a ILQ-9.
POZOR: nejedná se o označení ABEC, tedy přesnost ložisek podle normy.

Ložiska SG1 – SG9

V reakci na ILQ přišla firma Rollerblade s dalším označením ložisek. Nazvali je SG s číselnou lichou řadou 1 až 9. Opět jde o analogii v číselné řadě jako ABEC, ale nemá s ní nic společného. Tato ložiska naleznete v Rollerblade bruslích.

Je v tom už opravdu trochu zmatek. Tři různá označení kvality ložisek. Historický ABEC byl označen, že nedostatečně vystihuje specifika potřebná pro inline brusle. Proto přišla snaha navrhnout lepší označení, které bude mít o ložiscích do bruslí lepší vypovídající hodnotu. To se ovšem příliš nepodařilo a je v označení spíše zmatek než pořádek.

Keramická ložiska

Před pár lety byla keramická ložiska neskutečně drahý luxus, jejichž cena převyšovala cenu většiny fitness bruslí. Doba trochu pokročila a dnes je nejen závodníci používají celkem běžně. Na internetu najdete hodně videí porovnávajících keramická a ocelová ložiska. Bohužel všechno testování je děláno bez zátěže, a nelze tedy vyvozovat závěry. Jeden příklad za všechny. 

O keramických ložiscích jsem čerpal nejvíce informací od Lukáše, který prodává ložiska Inlinebus

Dělají se v různých variantách. Například rozdělení podle materiálu, kdy mohou být keramické jenom kuličky a zbytek ložisek je ocelový, nebo je keramické celé ložisko. Dalším dělením je použitý materiál, který lze rozeznat podle barvy. Bílá keramika je oxid zirkonný (ZrO2) a černou barvu má nitrid křemičitý (Si3N4). Bílá keramika je prý pevnější, ale citlivá na mazání, zatímco černá se mastí jen jednou na začátku používání.

Keramická ložiska se obvykle vyrábějí ve variantách se sedmi kuličkami, protože vycházejí z konstrukce klasických 608, ale vyrábějí se i speciality.

Korejský Inlinebus dodává keramiku v několika variantách, které mají sedm kuliček, ale také jednu speciální variantu s pěti kuličkami.

Další specialitu představil již zmíněný Twincam. Jedna svá ložiska označuje jako BCB (Black pearl Ceramic Ball), kde z názvu už víme, že jde o černou keramiku. Dodávají variantu se sedmi(ILQ-X) kuličkami v plastové kleci. Největší zajímavost je ovšem větší rozměr vnitřního průměru (menší kuličky), který vyplňují tzv. mr2 doplňkem. Zdůvodnění je úspora váhy.
Kromě mr2 nabízejí ještě ILQ-midget BCB ložiska, která jsou konstrukčně opět úplně jiná. Obsahují jedenáct keramických kuliček uchycených v plastové kleci. (11 kuliček můžete vyzkoušet i v ocelové variantě)

Čištění ložisek

K čištění používají bruslaři různé metody. Jednu docela dobře účinnou jsme popsali v minulém článku. Tato metoda stále dobře funguje. Velká část bruslařů si oblíbila ultrazvukové čističky, do kterých se ložiska ponoří a špína z nich vyplave.

Máte někdo možnost porovnat čištění ultrazvukem a mixérem? Vyplave z ložiska mazaného tukem všechno?

Zajímavé jsou návody na čištění keramických ložisek. Údržba je ideálně čistou vodou, nebo čističem na ložiska. Prý se nemají keramická ložiska čistit ultrazvukem.

Výrobci a prodejci ložisek už také zareagovali na bruslaře a nabízejí na webech návody na čištění. Od tradičního českého výrobce ZKL pochází návod uveřejněný na webu Tobex

Zkoušel jste to někdo? TIP: Zkuste najít mýdlo, které nepění a budete možná úspěšnější. V mém hrnci se po uvedení do varu tvořila pěna a nešlo ji zastavit.

Další návod na čistění a údržbu uveřejnil na webových stránkách výrobce SKF

Z dalších návodů na čištění mě zaujal video-návod na dokonalé rozebrání ložiska až na kuličky. Určitě ložiska vyčistíte dokonale, ale v bruslích je ložisek šestnáct. To už je na pěkné odpoledne než vše rozložíte, vyčistíte, složíte a ještě riskujete, že jedna z kuliček se zakutálí. Zkoušel jsem rozebrat SKF Speedskater a opravdu to jde.

Závěrečné shrnutí

Ve fitness bruslích se stále nejvíce používají ložiska mazaná tukem. Jejich čištění je nutné jen po jízdě, kdy jsou úplně promočená vodou nebo plná písku. Rekreační bruslaři více než pravidelné čištění ložisek ocení správně prohazovaná kolečka a jejich případnou výměnu. Ložiska obvykle vydrží několik sad koleček.

Správnou údržbu bruslí nelze jednoduše popsat do článku, proto navštivte naše víkendové kurzy bruslení, kde názorně uvidíte prohazování koleček i ukázku čištění ložisek. Na odpoledních kurzech vám také poradíme.

Pro sportovní jízdu se dnes už téměř výhradně používají ložiska mazaná olejem nebo keramická ložiska, jejichž údržba je náročnější.

Sdílejte článek kliknutím na ikonku oblíbené sociální sítě

17 komentářů | 16521 přečtení

Diskuse

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář

Přidal(a): HonzaH 28. 3. 2012 St 10.36 ad zuzka32: ABEC9 x ILQ9
[1] : : : reaguj : web

zuzka32 se zeptala ve fóru: „jaký je rozdíl v ložiskách mezi ABEC 9 a ILQ9 kromě výrobce..?“

ABEC je norma, která říká, ze ložisko musí mít dané rozměry a odchylky od nich. ABEC9 má nejmenší odchylky a do bruslí se příliš neodporučuje. Obsahuje 7 kuliček.

ILQ je předpis pro ložiska definovaný formou Twincam. Vnější rozměry jsou stejné jako u ABEC, ale uvnitř má 6 kuliček. Přesnost výroby je neznámá. ILQ9 by měly být „lepší“ než ILQ7, ale je to jenom prevzaté číslování od zažitého ABEC. Nelze dohledat v čem jsou lepší, ani jaké přesnosti splňují.

Obecný rozdíl je v počtu kuliček. Více říci nelze. Obojí je označení, které může být klamavé, protože neříká nic o kvalitě materiálu a zpracování.

Přidal(a): Matej 1. 4. 2012 Ne 22.46
[2] : : : reaguj :

ahoj,moc oceňuji,že se konečně někdo snaží podrobně popsat rozdíly mezi jednotlivými ložisky,jen mám pocit,že v članku je několik nepřesností,ale možná se pletu.V članku je uvedeno,ze loziska ILQ se dělají ve dvou provedeních ILQ7 a ILQ 9,přitom na interentu lze běžne dohledat i ložiska ILQ 5 nebo ILQ 9 Pro,druhá věc je,že v članku o ložicích ILQ jsou ložiska porovnavány s ložisky 608,ale pokud se nepletu tak i ložiska ILQ mají rozměr 608 nebo ne ??Ještě by mě prosím tě zajmalo,proč není vhodne používat ložiska ABEC 9,nejak jsem to nevycetl :(,taky by me zajamla,ta celokeramická ložiska,nikde sem na nic podobného nenrazil,zajmalo by mě jestli nevíš kdo to vyrabí,nebo jestli se to u bruslí vůbec používa(nejdražší ložiska,která jsem našel jsou powerslide cronitrec za cca 10000 kc a i ta mají vnejsi prsten z oceli a nikoliv keramiky),a taky mě zaujala věta o mazaní keramických ložisek s tím ze ložiska z cerne keramiky(vlastním inlinebus red line ktera maji cerna keramicke kulicky)se mastí jen jednou na zacatku pouzivani,znamena to tedy ze jsou na jednou pouziti a kdyz mazivo vyschne tak se vyhodí ??Byl k nim navod na cisteni tak predpokladam ze by se mely dat i normalne domazavat

Přidal(a): HonzaH 2. 4. 2012 Po 13.31
[3] : : : reaguj : web

Ahoj [2] Matej:
označení ILQ je především obchodní značka. Nelze získat přesné informace, jen se k ní hlásí firma Twincam. ILQ 7 a 9(+PRO) prodává samotná firma Twincam. I další výrobci prodávají ILQ (třeba 5), ale nevím jaká je souvislost s Twincam. Možná jim prodali svolení užívat název, možná vyžadují nějakou kvalitu, ale dohledat to nelze.

ILQ9-PRO mají oproti ILQ9 lepší prachové krytky a plastovou klec. Obojí používají i další výrobci ložisek mnoho let. Není to novinka.

608 je rozměr podle ISO/ČSN. ILQ mají stejný vnější rozměr, ale konstrukčně jsou jiná. Použil jsem termín 608 pro „klasická“ ložiska. Nevím, jestli norma definuje i počet kuliček. Za zmatení se omlouvám.

ABEC9 jsou již příliš přesná a jsou velmi citlivé na nečistoty. Jde spíše o zkušenosti s používáním než přesné vysvětlení. Rychlostní limity pro ložiska, jsou pro bruslaře dostatečné i s ABEC1 (výpočet tady http://www.cnczone.com/…bec-9_a.html)

Celokeramická ložiska například http://www.vxb.com/…ings/Kit7652 Určitě je dokáže nějaký prodejce nabídnout i v ČR. Inlinebus také nějaké měl.

Mazání „jednou na začátku“ jsem převzal od Lukáše z Inlinebus. Snad sem k tomu něco napíše.

Přidal(a): Lukas 2. 4. 2012 Po 21.04 Ke keramickým ložiskům
[4] : : : reaguj : web

Keramická ložiska z černé keramiky mají tu výhodu, že se domazavat nemusí, nikoliv nesmí. Samodomazavani je vlastnost materialu. Nehrozí, že bude nutné je domazavat, pokud se ložiska čistí dle návodu vodou.

Nase Celokeramicka ložiska celou loňskou sezónu používal Adam Adlt a byl na nich 2. na ME. Prokázala znamenitou rychlost a velmi snadnou údržbu. Pokud by o ně měl někdo zájem, je možné objednat.

K ABEC9, dle mých zkušenosti, alespoň u MESH proRace, je díky vyšší přesnosti v ložisku méně nečistot, v porovnání s jinými. A take prachová krytka vydrží mnohem dele, nez se potreba vyměnit.

Přidal(a): Matej 3. 4. 2012 Út 23.12 inlinebus
[5] : : : reaguj :

Ahoj,díky za vysvětlení a uvedení věcí na pravou míru,jeste zpetne k tem keramickym loziskum,dotaz na Lukase,jestli jsem to spravne pochopil,tak takova loziska(kulicky z cerne keramiky) stačí v rámci udržby proplachnout vodou)resp.vycisti dle navodu),promazávání potom není nutné(popř.doporucuje bude mít ložisko po promazání lepší vlastnosti,nebo to je spíše ke škodě) ?? Rád bych se take zeptal na zmínena celokeramická ložiska používaná Adamem Adltem o jaký typ ložisek se přesně jedná popř. jakým způsobem by se dala objednat ?? Díky Matej

Přidal(a): Lukáš 3. 4. 2012 Út 23.44
[6] : : : reaguj : web

[5] Matej: Přesně tak. Pokud není černá keramika vyčištěná nějakým ředidlem, či silným odmašťovačem, pak je není třeba mazat. Záleží ale na pocitu. Já občas ložiska prokápnu olejem, ale to tak 2× do roka. Jinak na silnou nečistotu voda a poté DŮKLADNĚ vysušit.

Celokeramiku jsme vyvíjeli s výrobcem v Koreji. Jedná se o 608 ložiska, 7 kuliček, bílá keramika. Mají integrovanou protiprachovou krytku. Oproti klasickým, či hybrid ložiskům jsou znatelně lehčí, dle zkušeností je nutné je mazat. Rychlostně jsou nad IB Keramik RedLine. V případě zájmu stačí napsat na obchod@inlinebus.cz

Tě kolečko, Lukáš Inlinebus

Přidal(a): Jirka 10. 4. 2012 Út 19.24 Čím mazat?
[7] : : : reaguj :

Ahoj, vyzkoušel jsem už leccos a nejvíce se mi osvědčila ocelová Jessa Bont.

Kdo hodně často jezdí, nemá prakticky jinou volbu, než mazat ocel tukem, pokud nechce trávit večery u výparů z benzinové lázně. Ložiska mazaná tukem jsou tichá, po důkladném zajetí i dobře jedou a nevyžadují úrdžbu. Na závody jsem však dosud vždy použil ocel mazanou různě řídkým olejem, jak se doporučuje. Když naolejované Jessy roztočím rukou, točí se neuvěřielně dlouho, skoro jako keramika na reklamních videích na youtube. Naolejovaná ložiska jsou však brzy dost hlučná a hluk znamená tření. Tak mi vrtá hlavou, jestli by i na závody nebyla nakonec rychlejší ocelová ložiska mazaná dobře zajetým tukem. Tření, když na tom stojí 75 KG a nebo když kolečko jen roztočím rukou, nemusí být to samé. Třeba je dobrý tuk nakonec lepší, než olej. Má někdo nějaký názor či zkušenost? Nejsem to sám schopen rozhodnout. Díky.

Přidal(a): Lukáš 11. 4. 2012 St 16.46
[8] : : : reaguj : web

[7] Jirka: Já mám dobré zkušenosti z gelem, ložisko konzervuje, po zahřátí se chová jako olej. Při časté jízdě v prašném prostředí ložiska dostatečně chrání. A stačí jej do ložiska opravdu málo.

Přidal(a): Jirka 11. 4. 2012 St 19.59 Gel
[9] : : : reaguj :

[8] Lukáš:Díky za odpověď. Můžeš prosím napsat název a značku osvědčeného gelu? Jirka

Přidal(a): Mat Patton 12. 4. 2012 Čt 21.06 Lukáši,
[10] : : : reaguj :

tolik nesmyslů o ložiscích, co jsi napsal ty zde, jsem fakt již dlouho nečetl !!!

Přidal(a): Lukáš 12. 4. 2012 Čt 22.01
[11] : : : reaguj : web

[9] Jirka: Používám F1 Turbo Grease

[10] Mat Patton: Co přesně, prosím? Popisuji své zkušenosti s konkrétními ložisky.

Přidal(a): Igor 9. 5. 2012 St 09.10 Ložiska
[12] : : : reaguj : web

… mám dojem ,že čtu scifi … mazání ložisek pouze jednou … větší přesnost = méně nečistot … ???

Přidal(a): Jaro 22. 3. 2013 Pá 18.56
[13] : : : reaguj : web

Mne sa osobne osvedcili loziska SKF. Len je dost velka skoda, ze uz model speedskater prestali vyrabat v korculiarskych baleniach po 20 alebo 16ks.

Přidal(a): Miloš 24. 3. 2013 Ne 13.05
[14] : : : reaguj : web

Já používám ABEC 9 od WheelCartlu. Jsem spokojen, ale může to být také tím, že jsem nevyzkoušel žádná iná ložiska.

Ve výsledku u mě stejně závisí na tom, kde přesně jezdím.

Snažím se je i po pár jízdách vyčistit, ale to nedělám zas tak moc často. Zvažuju keramická ložiska od Inlinebusu, tak dám pak vědět, jak to fičí.

Přidal(a): big derbis 15. 5. 2014 Čt 19.39
[15] : : : reaguj :

Já myslím že ten humbuk kolem ložisek má hlavně ,,prodávat,,.U biků je to hmotnost,kde se za 1kg dolů platí balík,u foťáků se hraje na Mpx.atd........Tak si prostě koupim kolo o třetinu levnější a kilo těžší, a nedám si dvakrát řízek a je to tam,nebo si koupím kompakt 12Mpx kterej dělá paradoxně lepší fotky než 16Mpx a je levnější.Beru to že profíci jezdí,bruslí,fotí a pod. s tím nejlepším.Prostě dělají reklamu a materiál mají zpravidla gratis z fabriky.Konkretně ,,keramiku,, bych preferoval asi tehdy,kdyby nebyly rezervy jinde (kondice).Pokud je keramika např.3× dražší a 3× déle vydrží pak by to logiku mělo.Vsadim se že kdyby jste do šlajfek dali cenově průměrná ložiska a nebo keramiky 99,9% lidí by rozdíl nepoznalo.

Přidal(a): Mat Patton 19. 5. 2014 Po 09.38 Inline ložiska
[16] : : : reaguj :

Humbuk kolem ložisek není hlavně prodávat.Je třeba si uvědomit jen jednu věc, a to, zda jsem začátečník anebo víkendový jezdec anebo chci jezdit závody. Začátečníkům a víkendovým jezdcům doporučuji používat ložiska co nejlevnější, kde není potřeba se zabývat jejich čištěním a prostě je vyměnit za nová. U jezdců soutěžáků doporučuji pro trénink používat opět co nejlevnější ložiska (větší námaha při tréninku), ale pro závody rozhodně doporučuji použít buď hybridní keramická anebo celokeramická ložiska, která mají mnohem menší tření a vysokou točivost, čím je jízda snazší a méně namáhavá. Celokeramická ložiska jsou bílá (z oxydu zirkonu) anebo černá (ze silikon nitridu), která jsou kvalitnější. Zde doporučuji ložiska po každém závodě dokonale vyčistit (jednoduše vyprat několikrát ve vařící vodě, až je voda čistá, což je velice levné a vysoce účinné) a pak ložiska promazat, např. teflonovým sprejem.

Přidal(a): Radim 2. 7. 2015 Čt 14.15 Slevy na Lypo
[17] : : : reaguj :

Pokud se rozhodnete nakoupit na Lypu, Sportilu nebo Outdoor shopu (všechny shopy mají 1 majitele), tak je možné využít slevových kupónů a na nákupu ušetřit: http://kuponik.cz/obchod/lypo/ Každá stovka dobrá ne?

*
  Gravatar povolen.
Komentář *
Kliknutím vložíš:
Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.