Home E-mail - nezapomeň zaměnit slovo zavináč za znak

Vánoční bruslení na Lipně

26. 12. 2007 St 17.00 [Zážitky a reportáže]tisk

th_PC230014Mrzne až praští a na českých a moravských rybnících a přehradách vznikají neskutečně dokonalé bruslařské terény. Vánoční Lipno je toho důkazem.

AKTUALIZACE: I na začátku roku 2009 je na Lipně skvělé bruslení. Dokonce je upravována i cca 10km dlouhá trasa.

obrazek V sobotu 22.12., jsme při pohledu na Lipno z webkamery umístěné na střeše penzionu u Kučerů ve Frymburku, s manželkou udělali zásadní rozhodnutí. Vánoce letos budou trochu jinak, protože tomuto panensky nezasněženému ledu nelze odolat. Zavolali jsme paní Kučerové, která nás potěšila informací, že z neděle na pondělí nás ráda ubytuje. Bylo jasné, že Štědrý den doma u stromečku nebude, což nám zase přišlo líto a rozhodli jsme se, že bude již dnes, v sobotu. Ihned jsme ozdobili stromeček a vyrazili do strašných front v supermarketu. Nakonec se vše vydařilo a byl i kapřík s dárky.
Ráno v pět hodin jsme zabalili nové nordické brusle (50 cm nože), pro jistotu vyprošťovací bodce, nějaké oblečení a rychle směr Šumava, ať ještě dnes něco stihneme.
obrazekVe Frymburku nás čekal dokonale průhledný, minimálně 8 cm silný led. Po levém břehu jsme dobruslili až k přívozu v Horní Plané, kde lodní doprava udělala napříč ledem řeku, kterou jsme museli obejít. Chtěl jsem dál pokračovat až do Nové Pece, ale led zde byl dost popraskaný a mojí drahou polovičku přemohl strach z praskajícího ledu pod nohama a rozhodla o návratu. Její natlučené koleno ji také již přivádělo k pláči, tak jsem se slitoval a provedli jsme obrat.
obrazekPodle GPS jsme v neděli najeli osmdesát kilometrů. Na Štědrý den se vydáváme z Frymburku směr Lipno nad Vltavou. Tímto směrem kloužeme po úžasně hladkém ledu, téměř bez trhlin až k přehradě a zpět. „Viking“, jak jsem díky urputnému nasazení začal přezdívat manželce, tentokrát pevnou vůli nedokázal, po dvaceti kilometrech podlehl bolavým nohám a pohmožděninám z minulého dne a rozhodl se jít na pokoj ještě dospinkat. Proto jsem musel vyrazit na další cestu sám.
Kdo chce vyrazit po celém Lipnu, tak musí rychle, než začne sněžit. Jedná se o opravdu dokonalý zážitek a pokud jste v dobré kondici, tak můžete během jednoho dne udělat jeden okruh dlouhý 110 km, což lze málokde i na kolečkách.

obrazek obrazek obrazek

Na fotkách vpravo jsou bodce pro případ, že se proboříte do ledu a budete se muset nějak vyškrábat na hladký led. Karlos si to vyzkoušel…

Pavel Růžička

Sdílejte článek kliknutím na ikonku oblíbené sociální sítě

10 komentářů | 9963 přečtení

Diskuse

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář

Přidal(a): karlos 27. 12. 2007 t 19.01
[1] : : : reaguj :

Nádhera!Mohu jen závidět :-?Hlavně tu manželku.Moje nezdílí sportovní nadšení :-(

Přidal(a): karlos 29. 12. 2007 So 16.29
[2] : : : reaguj :

Po přečtení tohoto příspěvku jsem usoudil,že se musím podívat i někam jinam než na jezero ve Stráži pod Ralskem.Né že by se mi zde špatně bruslilo,ale místní vandalové mi trochu kazí dojmy.Po vyhozených odpadkových koších i s jejich obsahem na led se obzvlášť večer za slabého osvětlení jen z „kandelábrů“na hrázi špatně bruslí.Když jsem byl takhle třetí noc si zabruslit,tak jsem uklouzl po střepu a o další si málem natrhl zadek (myšleno po pádu na led).Řekl jsem si,že pojedu ,přes den ,na nějaké bezpečnější a atraktivnější místo.Zvolil jsem nedaleké Máchovo jezero.Krásné prostředí a také hladký led.Nazul jsem brusle , boty dal do baťůžku a vydal jsem se okružní jízdou prozkoumávat „mácháč“.Bruslil jsem blízko u břehu a prozkoumával jsem všechny zátočiny.Byla to romantika tu jsem viděl malé rybky plavat pod vodou a tam zas dvě srnky v rákosí.Problém nastal,když v jedné zátočině začal praskat led. Zabrzdil jsem svůj metrák a rup-panika už jsem nebruslil,ale plaval jako otužilec.Velice nepříjemný zážitek.Doporučuji nějaké bodáky na ruce.Já je neměl a po prsa mokrý s mokrýma rukavicema po mokrém ledu to zrovna nahoru nejlíp nejde.V prvních panických momentech jsem nasadil kraulové nohy v domnění,že vyplavu.No v bazénu jenom v plavkách možná.Tady jsem si pouze vyrobil pěkný boule na holeních jak jsem nejspíš kopal do ledu.Když jsem se trochu uklidnil,tak jsem se snažil co nejvíce nalehnout na led a bruslí odrazit od hrany ledu na protější straně díry.Ručičkama jsem hrabal jako „Meresjev“a pomalu jsem se sunul po ledu až jsem byl daleko od díry a hurá zpátky na brusle a k autu a do tepla…... Nechci tímto nikoho zrazovat od krásný projížďky (já zítra ,až mi uschnou brusle ,určitě doma ve Stráži zabruslím),ale mějte se na pozoru!! 8-O

Přidal(a): Maja 30. 12. 2007 Ne 19.17 Lipno
[3] : : : reaguj :

Dnes jsme také byli na Lipně, ale žel nemáme brusle na led, tak jsme záviděli, ani ne tiše, ale pěkně nahlas :-D brouzdali jsme trapně v botách. Asi ještě zajdem do sportu a brusle koupíme! Díky za info o Mácháči, máme to blíž než na Lipno, ale tohle právě riskovat nechcem… musí být prostě zima, ne jen ledík :-( ;-)

Přidal(a): Teplickej 30. 12. 2007 Ne 20.54 Lipno jenom autem.
[4] : : : reaguj : web

Brusle nemáme se sebou, tak po něm bruslíme pouze autem. Převoz už od středy nejezdí.Skol MJ

Přidal(a): karlos 31. 12. 2007 Po 09.14
[5] : : : reaguj :

Koukám z okna a vidím samý sníh.Zřejmě venkovnímu bruslení odzvonilo.Jinak včera jsem byl bruslit u nás ve Stráži,kde je podstatně tlustčí led než na Mácháči a přesto jsem měl obavy 8-O.První tři kola jsem jezdil opatrně,zkoumal tloušťku ledu v prasklinách,špízoval jsem uši,jestli nemá led jiný zvuk (takovej ten praskavej) ,ale pak jsem se uklidnil a dal jsem si 11 kol do pohodičky.Mimochodem ještě ten den po mé „koupeli“jsem si vyrobil bodce z násady od hokejky,dvou nabroušených 4 mm silných svářecích drátů a tkaničky (požádal jsem Víťu o zveřejnění fota).Dnes bych bez bodců už raději neriskoval!Přemlouvám počasí,aby se jaště udobřilo….sportu zdar Karlos

Přidal(a): majkee 2. 1. 2008 St 16.50 bruslení na Lipně
[6] : : : reaguj : web

Letos to opravdu bylo nepřekonatelé – nejlepší vánoční dárek :-D Škoda jen, že takové podmínky nejsou každý rok, ale to co bylo letos už nebylo na Lipně 7 let… Pro milovníky bruslení opravdu zážitek a obavy z toho, že se popadnete na Lipně do ledu jsou zbytečné, jelikož v noci o svátcích byla přízemní teplota až – 20°C…. Škoda jen, že už na led nasněžilo…

Přidal(a): Balud 2. 1. 2008 St 21.01 Bodce
[7] : : : reaguj : web

[5] Pro karlos : Fotky bodců jsem přidal na konec článku….

Přidal(a): karlos 4. 1. 2008 P 12.55
[8] : : : reaguj :

[7] Pro Balud :Pro Balud:Dík.Třeba to někomu zachrání kůži….

Přidal(a): Honza 4. 1. 2008 P 16.00 Dálkové bruslení na ledě
[9] : : : reaguj : web

Ahoj Víťo a druzí! Bruslení na ledě se systematicky věnuje web brusleni.e-zpravy.cz Pokud víme, zveřejňujeme aktuální stav ledních ploch. Články a fotky z výprav minulých, včetně toho prosincového Lipna – my jsme najeli 104 km, ale ještě by se dalo o trochu víc, několik zátok jsme ošidili.

V sekci Technika a vybavení se můžete podívat na různé typy nordických bruslí a hlavně na vyprošťovací bodce.

V sobotu 5. ledna pojedeme prozkoumat různá jezera, slepá ramena, pískovny atd. v Polabí. Na rozdíl od Lipna a dalších je tam led bez sněhu. V Praze také, třeba Šeberák má stále povrch zrcadla.

Přidal(a): Dana 17. 1. 2008 t 07.46 Zážitek
[10] : : : reaguj :

Ahojky všem nadšencům na bruslích. Také já jsem vylákala naše kamarády a 29.12.2007 jsme vyjeli bruslit na Lipenskou přehradu. Start byl v Černé a za cíl jsme si vytyčili Frymburk. Bylo nádherné počasí, bezva led a tak nám ten super zážitek trochu zkazil úraz naší kamarádky Leušky, která si hned na začátku zlomila ruku. Jarda s Marečkem se sice vykoupali v puklině, ale naštěstí vše dopadlo relativně dobře, i když jak se později ukázalo Jardovo žebra to odnesla. Škoda, že jsme nevěděli o té pomůcce na vyškrábání z vody. Ti dva vykoupaní měli běžkařské hůlky, ale z vody Marek Jardu musel vytáhnout.

*
  Gravatar povolen.
Komentář *
Kliknutím vložíš:
Vlo� smajla :-) Vlo� smajla :-( Vlo� smajla ;-) Vlo� smajla :-D Vlo� smajla 8-O Vlo� smajla 8-) Vlo� smajla :-? Vlo� smajla :-x Vlo� smajla :-P Vlo� smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.