Home E-mail - nezapomeň zaměnit slovo zavináč za znak

Údržba inline bruslí na začátku sezóny

18. 3. 2013 Po 17.35 [Poradna]tisk

Sjeté kolečko [C] www.tik.czZima ne a ne přestat a tak každý pravověrný inlajnista už má třikrát rozebrané a zase sestavené brusle a v přestávce mezi dvěma sněhopády už určitě alespoň a dvacet minut vyrazil na osychající stezku. Co, ale vy ostatní? Nové brusle z loňského roku ale i ty osvědčené pár let staré si před novou sezónou zaslouží trochu údržby. Přečtěte si jak na to.

Kolečka a ložiska

nahled_DSC00015První, co si vyžádá naši pozornost jsou kolečka. Po celé sezóně už asi budou pěkně sjetá a ošoupaná a možná by stálo za zvážení, jestli nepořídit nová. Důvod k nákupu nových koleček máte v případě, že kolečka jsou sjetá tak, že již nemají řádný vrchol, nebo je vrchol posunutý úplně do strany. Dalším důvodem k nákupu nových kol je viditelné poškození kolečka. Není nic báječnějšího, než když vám kolečko praskne pod nohama. Pár pěkných pádů už to způsobilo…
Kolečka se vyměňují tak, že je prohazujete mezi sebou. Doporučuje se systém:
L1 ↔ P3
L2 ↔ P4
L3 ↔ P1
L4 ↔ P2
Kde písmenka znamenají Levá a Pravá a číslice pak pořadí kolečka na botě počítáno od špičky. Teorie je to hezká, ale po pár prohozeních přestává fungovat, takže nezbývá než všechna kolečka pěkně srovnat podle velikosti a vybrat z nich 2 sady po čtyřech kolečkách. Když budete sady tvořit z řady koleček, tak postupujte tak, že sudá dáte do jedné sady a lichá do druhé. Vzniknou vám dvě sady o zhruba stejných velikostech koleček.
Kolečka pak na brusle namontujete tak, že největší dáte dopředu a dozadu a ta menší na druhou a třetí pozici.

Rastík vám kolečka pěkně nafotil…

obrazek obrazek obrazek obrazek

Ložiska

Kontrola a výměna ložisek vydá na celý samostatný článek a ten už jsme u nás na webu psali, takže mrkněte sem. Pokud jste na podzim ložiska pečlivě vyčistili a namazali vazelínou, tak po zimě budou trochu ztuhlá a bude to chtít při první vyjížďce trpělivost, protože to prvních 5 – 10 km moc nepojede… Ten kdo na podzim mazal olejem, bude muset mazat znova.

Nůž, bota a zapínání

Další v pořadí bude kontrola připevnění a nastavení nože. U fitness bruslí většinou nůž nejde odmontovat, přesto je vhodné zkontrolovat jestli je pevně spojen s botou, jestli někde není povolen šroub nebo nýt. Pokud máte brusle s nožem u kterého se dá měnit jeho poloha, zkontrolujte si, jestli ho mát správně nastaven. Teorie říká, že nůž by měl být umístěn na přímce, která porochází středem paty a mezi palcem a ukazováčkem. Spíďáci si samozřejmě ladí svoje umístění nožů zcela individuálně, tak jak jim to vyhovuje. Každopádně by se vám při postavení na brusli neměl kotník vylamovat ani dovnitř ani ven.

U botičky si hlavně zkontrolujte, jestli vám ji myši ve sklepě neprokousaly. I když moderní materiály už jim moc nechutnají. Občas bývá problém s tím že vnitřní výstelka se vydrolí nebo roztrhá, s tím se toho moc udělat nedá, ale pokud chcete hned teď vyrazit i s dírou v botě, tak vás možná zachrání kobercovka :-)

nahled_DSC_5966 Zapínání bruslí je dobré zkontrolovat opravdu pořádně. Pokud používáte brusle s tkaničkami, doporučuji je vyměnit. Osobně se mi stalo, že jsem přetrhl tkaničku přesně v okamžiku, kdy do startu závodu zbývalo asi 5 minut a o tom, že tkanička „trochu škube“ jsem samozřejmě věděl už asi měsíc… Takže mám nové báječné voskované tkaničky za 5 €.
U brusle s různými lankovými zdrhovadly a navijáky toho moc preventivně vyměnit nemůžete, ale doporučuju zkontrolovat očka, kterými lanka prochází. Protože oba materiály jsou většinou z umělé hmoty, očko nebo lanko se třením časem přepálí. Očko, které začíná mít problém vám opraví šikovný švec.
Pokud máte na bruslích ozubené přesky, mohou být už taky docela okousané a nemusí pořádně držet. U většiny bruslí je možné ozubený plastový proužek snadno vyndat a vyměnit za náhradní, který by vám měl sehnat prodejce vašich bruslí.

Teď už jen vyrazit

Pokud jste kontrole svých bruslí věnovali alespoň půlhodinky, můžete směle vyrazit na první jarní svezení. Možná by ještě stálo za zamyšlení, jestli si tentokrát nevezmete přilbu a chrániče. Nikdy nevíte, kdy se na vás vrhne sousedovic Puňta. Nenechte se zaskočit tím, že to proti loňskému podzimu nějak nejde – navíc když jste strávili celou zimu bruslením na běžkách. Chce to torchu času za pár minut už to zase budu ono.

Sdílejte článek kliknutím na ikonku oblíbené sociální sítě

0 komentářů | 5932 přečtení

Diskuse

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsn dn koment.

*
  Gravatar povolen.
Komentář *
Kliknutím vložíš:
Vlo� smajla :-) Vlo� smajla :-( Vlo� smajla ;-) Vlo� smajla :-D Vlo� smajla 8-O Vlo� smajla 8-) Vlo� smajla :-? Vlo� smajla :-x Vlo� smajla :-P Vlo� smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.