Home E-mail - nezapomeň zaměnit slovo zavináč za znak

Podunajská stezka – odhalení

31. 3. 2008 Po 21.35 [Trasy]tisk

nahled_dunaj2Článků popisujících možnosti bruslení podél Dunaje po tzv. Podunajské cyklostezce se již objevila celá řada. Většinou se jednalo o zkušenosti bruslařů, kteří se rozhodli tuto trasu projet „na vlastní pěst“ a bez předchozích znalostí o vhodnosti či nevhodnosti daných úseků. Následovaly stížnosti na „tajnůstkaření“ cestovních kanceláří, které nechtějí prozradit detaily nejvhodnější trasy daného úseku. Dunaj má dva břehy a po každém vede (alespoň dle mapy) cyklostezka. Maximálně jedna strana je však vhodná pro brusle a tyto strany se navíc střídají.

Toto tajnůstkaření je pochopitelné. Cestovní kanceláře investovaly nemalé prostředky do průzkumů daných lokalit a nechtějí o toto své „know how“ přijít. Snahou není znemožnit „baťůžkařům“ pohodové projetí těchto tras, ale zamezit konkurenci kopírování cizích zájezdů.

Avšak v době, kdy má danou trasu ve své nabídce již několik kanceláří, není k nějakému přehnanému skrývání důvod. Proto jsme se rozhodli postupně zveřejňovat vlastní záznamy o bruslařských trasách v zahraničí. Snad tímto vytvoříme alespoň malý tlak na vyhledávání stále nových bruslařských lokalit. Chtěl bych však upozornit, že následující popisy vyjadřují pouze naše zkušenosti s danou oblastí, a proto se mohou lišit s vašimi zkušenostmi. Jako první jsme vybrali právě Podunajskou cyklostezku v jejím úseku z Linze (Mauthausenu) do Vídně (200km), což je dle našeho názoru optimální trasa pro pětidenní jízdu pohodovým tempem.

Jako nejvhodnější místo pro začátek jízdy se jeví levý břeh Dunaje (po proudu) v obci Mauthausen, cca. 300m od železničního mostu na parkovišti u supermarketu. Právě tudy daná cyklostezka prochází a parkoviště umožňuje dlouhodobější zaparkování osobního automobilu.

Trasa dále pokračuje po levém břehu až do města Grein (cca 40km), kde se nachází pěkný kemp, a kde je rovněž nutné přejet na druhý břeh (most cca. 1km před Greinem). Povrch je z celé trasy asi nejlepší.

nahled_dunaj1 Z Greinu po pravém břehu do města Ybbs (část cesty po panelové silnici – nízký provoz, panely nevadí). V Ybbs pozor na prudký sjezd a následné nepřehledné „esíčko“, koleje a řeku. Po pravém břehu až do Melku, kde najdete nádherný klášter (UNESCO) a rovněž kemp. Povrch horší než první den, ale stále dobrý (s vyjímkou několika krátkých úseků). Na druhém břehu vede stezka po hlavní silnici oddělená pouze bílou čárou.

Pokud se nechcete šplhat do kopců, doporučujeme za Melkem přejet opět na levý břeh, kde vás čeká patrně nejhezčí etapa (z hlediska okolí). Zpočátku vede stezka po „chodníku“ podél cesty, avšak později vás zavede dál od řeky mezi vinice a vesničky. Po tomto (levém) břehu pokračujte až do města Krems (kemp).

nahled_dunaj3V Kremži je nutné vrátit se na pravý břeh a na něm setrvat až do Vídně. Od tohoto města se však kvalita asfaltu zhoršuje a nastupuje hrubší povrch, který umí pěkně promasírovat nohy. Měkčí kolečka (kolem 80A) by si však měla poradit i s tímto povrchem a dopřát vám dojezd až do Vídně, který opravdu stojí zato. Po dvou stech kilometrech v nohách se proti vám rozprostírá rakouské hlavní město v celé své velikosti. Přejedete na ostrov Donauinsel a užíváte si nekonečné kilometry toho nejjemnějšího asfaltu, jaký si dokážete představit.. Před jízdou doporučuji objednání brožury s mapou cyklostezky z rakouské informační centrály http://www.donau.com/…/bestellung/ (zdarma). Ochranné vybavení (min. kolenní a zápěstní chrániče a přilba) by mělo být samozřejmostí, stejně tak jako cestovní úrazové pojištění.

Jakub Kajzler

www.activity-tours.cz

Sdílejte článek kliknutím na ikonku oblíbené sociální sítě

9 komentářů | 11864 přečtení

Diskuse

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář

Přidal(a): Kikina 18. 3. 2008 t 14.25
[1] : : : reaguj :

Oceňuji „odtajnění“ těchto informací. Dunaj je co by kamenem dohodil (a zbytek ušel:-)), takže určitě se budou hodit. A mrkla jsem na stránky té cestovky a byla jsem překvapená!!! Zajímavé akce za ještě zajímavější ceny…

Přidal(a): Valec 21. 3. 2008 P 20.09
[2] : : : reaguj : web

velice zajímavé…V letě se bude hodit.

Přidal(a): Hellisa 17. 4. 2008 t 18.42 Díky
[3] : : : reaguj :

Oceňuji a děkuji za tyto informace. Zkusí-li si bruslař nějakou delší trasu s pěkným povrchem, už mu nestačí těch pár kousků u nás. Škoda, že se tady na inlinisty nemyslí, když už se konečně o nějaké trase začne mluvit, po vyzkoušení zjistíte, že je přeci jen svým povrchem a přerušováním spíše pro cyklouše(krátké úseky kolem Vltavy z Prahy do Drážďan) Vzhledem ke svému věku se asi nedočkám takových tras, jaké jsou v Německu(okolí Berlína a Lužice) či Rakousku. A tam je všude dobré, alespoň napoprvé jet s cestovkou, protože se jinak ztratí hodně času hledáním optimální trasy. Takže ještě jednou díky, určitě vyzkoušíme. ;-)

Přidal(a): aknel 22. 4. 2008 t 21.09
[4] : : : reaguj :

Potřebovali bychom vybrat úsek maximálně 80km, děti v kočáru víc nevydrží, nevíte, která část je nejhezčí? Kolem Kremže, Melku? Nebo snad raději více k Linzi?

Přidal(a): Jakub 22. 4. 2008 t 22.21 Optimální 80km trasa
[5] : : : reaguj : web

[4] aknel: Těžká volba. Buď Mauthausen – Grein – Melk (80km) – lepší povrch, nebo Grein – Melk – Krems (80km) – hezčí příroda, ale vlnitější terén, což s kočárema asi nebude jen tak…

Přidal(a): kolysta 19. 6. 2008 t 09.18 www.inlinemap.net
[6] : : : reaguj :

Chtěl bych Vás poprosit, zda můžete trasu zanést do mapy na serveru http://www.inlinemap.net/ dííky moc

Přidal(a): Dagi 7. 7. 2008 Po 10.20 Doprava
[7] : : : reaguj :

Rádi bychom se tayk vydali na trasu. Mám jen dotaz, jestli je nutné jet „na těžko“ nebo je možná přeprava zpět k autům (busy, vlaky…)??? Máte s tím nějaké zkušenosti? Díky za odpověď. Dagi

Přidal(a): Jakub 7. 7. 2008 Po 13.23
[8] : : : reaguj : web

[7] Dagi:Možností dopravy zpět k autu je několik. Buď vlakem, busem, nebo dokonce lodí. Kolem Dunaje navíc vede frekventovaná silnice, takže se dá i stopovat.

Přidal(a): Jirka 14. 7. 2008 Po 08.39
[9] : : : reaguj :

Díky za tip. Měl bych ale dotaz, kde se nejlépe najede na stezku, abych to nemusel hledat ve městě.[5] Jakub:

*
  Gravatar povolen.
Komentář *
Kliknutím vložíš:
Vlo� smajla :-) Vlo� smajla :-( Vlo� smajla ;-) Vlo� smajla :-D Vlo� smajla 8-O Vlo� smajla 8-) Vlo� smajla :-? Vlo� smajla :-x Vlo� smajla :-P Vlo� smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.