Home E-mail - nezapomeň zaměnit slovo zavináč za znak

Kvalita ložisek - Norma ABEC

4. 9. 2006 Po 15.44 [Materiál]tisk

obrazekTaké vám v obchodě říkali, ze jedině ABEC7 jsou ta správná ložiska a na ABEC3 už dnes nejezdí ani děti? Co tedy vlastně udává zkratka ABEC a číslo k tomu přidané.

ABEC je zkratka Annular Bearing Engineering Committee, tedy normalizační komise pro ložiska v USA (velice volný překlad ;-)). Tato norma přesně udává jaké odchylky od přesných rozměrů mohou mít ložiska, aby mohla být označena značkou kvality ABEC. Čím vyšší číslo, tím lepší přesnost výroby. Jde jen o čísla lichá. ABEC1 již dnes moc v bruslích neuvidíte. ABEC3 jsou občas v hodně levných bruslích. ABEC5 a ABEC7 jsou dnes běžně k vidění a používají se nejvíce. ABEC9 je pro fajnšmekry :-) V tabulce jsou uvedeny hodnoty, které rozhodují o třídách ABEC.

ABEC ISO d D r R
ABEC1 ISO0 0,008 0,010 0,008 0,015
ABEC3 ISO6 0,005 0,008 0,005 0,010
ABEC5 ISO5 0,005 0,006 0,004 0,006
ABEC7 ISO4 0,005 0,005 0,003 0,004
ABEC9 ISO2 0,003 0,004 0,002 0,003

Legenda: povolené odchylky od přesných hodnot
d – průměr vnitřního kroužku v mm
D – průměr vnějšího kroužku v mm
r – radiální nesouosost vnitřního kroužku v mm
R – radiální nesouosost vnějšího kroužku v mm
(V tabulce je vidět, že ABEC má ekvivalentní ISO normu. Díkybohu, že se používá jedno značení. To by byl teprve guláš)


Co vlastně znamená odchylka od přesného tvaru? Vysvětlím to na kouli. Představte si kouli o průměru 1 metr = 100 cm. Určitě ji nikdo nedokáže vyrobit dokonale přesnou a bude určitě částečně „šišatá“ nebo na ní budou prohlubně, nebo občas někde nějaký výstupek. Pokud budete chtít ohodnotit, kdo udělal lepší kouli, musíte zvolit metodiku měření a zvolit co budete posuzovat. Komise pro ložiska zvolila maximální odchylku od ideálního tvaru koule. Tedy nejkvalitnější bude například koule, která má odchylku 1 centimetr od ideálního tvaru koule.

Jak v reálu bude taková koule vypadat? Určitě ji zvládne vyrobit několik šikovných řemeslníků a každý bude říkat, že dělá tu nejlepší. Všichni opravdu splní podmínku o maximální odchylce 1 cm (lepší už nejde udělat, nebo je to příliš drahé). Vybereme „nejlepší“ a „nejhorší“ kouli. (Třeba kutálením :-)) Jedna bude opravdu nejlepší a jedna nejhorší.

Pečlivým porovnáním můžeme zjistit například následující rozdíly. Jsou to opravdu jen příklady.

+ Nejlepší vyrobená koule je dokonale hladká a odchylka 1 cm je v jedné ose, takže je trošku šišatá.

– Nejhorší vyrobená koule je posetá mírnými důlky a výstupky na povrchu, ale jejich výška od ideálního tvaru je požadovaný 1 cm. Pro lepší představu obdoba golfového míčku.

+ Nejlepší vyrobená koule je udělána z tvrdého materiálu, který vydrží opravdu dlouhou dobu.

– Nejhorší vyrobená koule je udělána z měkkého materiálu, který tolik nevydrží a koule po krátkém čase nebude koulí.

Obě koule splnily podmínku na maximální odchylku. Kterou byste si koupili?
(Samozřejmě trochu přeháním kvůli názornosti. Strojařům jistě vstávají vlasy na hlavě. Omlouvám se.)

Podobně je to u ložisek s ABEC normou. Neříká nic o materiálu a „hladkosti“ povrchu, ale jen přesnost výroby. V obchodech i mezi lidmi je stále zažitá představa, že čím vyšší ABEC, tím lepší ložiska. Neplatí to.


Ze zkušenosti:
1. levná ložiska ABEC7, neznačková, koupená se snahou šetřit. Zajel jsem je asi 20 km před závodem a postavil se na start maratonu při pěkném počasí na čisté silnici. Po polovině závodu ložiska evidentně začela drhnout a pískat. V ten moment jsem proklínal prodavače :-(
2. Značková ložiska ABEC5 za „nekřesťanské“ peníze, koupená na radu, že jsou opravdu skvělá. Jezdím na nich druhý rok, několikrát v dešti, najeto mají určitě přes tisíc kilometrů. Nepozoruji žádné opotřebení, žádné vrzání ani pískání. Chválím dobrého rádce :-)

Sdílejte článek kliknutím na ikonku oblíbené sociální sítě

19 komentářů | 31713 přečtení

Diskuse

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář

Přidal(a): Ondrej 4. 6. 2007 Po 14.28 ABEC
[1] : : : reaguj :

Honzo ahoj, myslim si, ze v poslednim sloupci ® mas drobny preklep u ABEC5 a ABEC7 myslim, ze by tam melo byt 0,004 a 0,006 mm. pozdrav.o.

Přidal(a): Honza 4. 6. 2007 Po 17.26
[2] : : : reaguj : web

[1] Ondrej : Opraveno, diky za upozorneni.

Přidal(a): Honza 9. 2. 2008 So 01.14 Takovej blabol
[3] : : : reaguj :

jsem jiz dlouho necetl … ABEC je proste norma jako CSN, tzn. presnost loziska ABEC 5 je dle CSN presnost P5 atd. … je videt, ze pises o necem, o cemz nemas ani zakladni vedomosti …

Honza

Přidal(a): HonzaH 9. 2. 2008 So 09.59
[4] : : : reaguj : web

[3] Honza: Odbornik na normy nejsem a cilem nebylo vysvetlit, co jsou normy a jejich znaceni, pouzivani apod. Cilem bylo vysvetlit, ze kvalitni loziska se nepoznaji podle cisla za ABEC, ale treba take podle materialu, ktery si kazdy vyrobce muze zvolit podle sveho.

Muzete to napsat lepe? Mate zde prostor. Rad si odborny clanek prectu a pomuzu se zverejnenim.

Přidal(a): LM 13. 2. 2008 St 14.02 reakce - na "Honzu" - takovej blabol
[5] : : : reaguj :

Honzo, Honzo … Ty asi nejezdiš na bruslích viď? … typoval bych tě na první ročník strojárny, právě jste ve škole brali normy CSN a máš potřebu se s tím někomu svěřit .. fajn, ale pochop, že tohle nejsou stránky, ze kterých se lidi učí o normách, ale potřebují vědět, jestli to co se na ložiscích píše jako ABEC má nějaký smysl při nákupu nebo ne. Honza H. ti to v reakci vysvětlil krásně, ale protože je to i velice slušný a inteligentní člověk, který nemá potřebu ti cokoliv dokazovat, doplním za něho, že bys za přihlouplý způsob svého příspěvku navíc zasloužil pohlavek. Krom norem technických, nastuduj i nějakou normu slušného chování. Stojí to za to. Jestli jsi to nepochopil, je mi to líto. Libor

Přidal(a): karlos 25. 2. 2008 Po 17.06 Srozumitelné pro bruslaře
[6] : : : reaguj :

Já mám vystudovanou SPŠ strojní a článek mne nikterak nepohoršil.Neopak bych chtěl Honzu H. pochválit za srozumitelné vysvětlení pro bruslařskou veřejnost.Karlos

Přidal(a): johnny-z 17. 7. 2008 t 12.59 tak jaka?
[7] : : : reaguj :

Zdarec, presnost vyroby a ABEC chapu. S moji hmotnosti 100kg by me zajimalo spise kde a jak poznam kvalitni loziska co se tyce tuhosti pouziteho materialu? ABEC presnost vyroby techto lozisek se mozna ztraci tim, ze se loziska vkladaji do plastu v koleckach ( tim myslim vsechny presne rozmery konci) Jde mi opravdu o tuhost. Pripadne jaka znacka uziva dobry material? Mam zkusenosti s velkym rozdilem na kole. Vsechno vyrobeno presne je fajn, ale pokud je to z mekkeho materialu, tak po chvili jezdeni uz je to na . . . a nakonec nejmene presne z dobreho matrose jsou nenahraditelne. Takze muzete mi nekdo na mail pisnout dobrou znacku vzhledem k uzitemu materialu? Diky ;-)

Přidal(a): Balud 17. 7. 2008 t 14.22
[8] : : : reaguj : web

SKF a ILQ, BSB taky docela dobrý

Přidal(a): lucie 22. 5. 2009 P 15.36
[9] : : : reaguj :

Dobrý den,jaká ložiska jsou kvalitnějšíložiska ABEC7 nebo ABEC5?(PRO KOLOBĚŽKU.)prosím odpověze na email…díky :-) :-) :-)

Přidal(a): jitka 26. 5. 2009 t 23.22
[10] : : : reaguj :

Ahoj, chtela bych si koupit brusle, ale nemam ani paru o tom, jake a podle ceho vybirat. rada bych neco do 2000,– lepe jeste levneji. Jsem ubohy zacatecnik, kteremu staci, kdyz se vubec rozjede. kamaradka mi psala, ze nejdulezitejsi je ABEC9 a hlinikovy ram. Kdyz ale pisete, ze zalezi hlavne na vyrobci lozisek, tak prosim poradte, co si vybrat. Diky

Přidal(a): jitka 26. 5. 2009 t 23.23
[11] : : : reaguj :

p.s. pokd by mi nekdo pomohl, zatim se mi celkem zamlouvaly tyhle: http://www.sportcz.cz/…e/junior-10/ http://www.sportservistocik.cz/…ple-401.html http://www.in-line-brusle.cz/…2-woman.html Bohuzel ale nerozumim ani znackam ani technickym parametrum, tak prosim poradte. Diky

Přidal(a): Balud 27. 5. 2009 St 08.06
[12] : : : reaguj : web

[11] jitka:Jitko, v zásadě není TEMPISH pro první brusle špatná volba. Ty dva typy, které sis vybrala jsou plus/minus stejné.
Určitě bych ale zašel do nějaké kamenné prodejny, kde je mají a vyzkoušel je na noze. Tempish je naštěstí docela běžná brusle v kdejakém sportu, takže by to nemusel být problém. Případně se zeptat přímo u TMPISHů, kde by se daly brusle vidět.

Přidal(a): jitka 27. 5. 2009 St 08.39
[13] : : : reaguj :

[12] Balud: Super, aspon vim, ze jsem si nevybrala spatne. Vyzkouseni v kamenne prodejne je samozrejme nutnost i kvuli velikosti. Kazdopadne diky moc za radu!

Přidal(a): novacek 10. 7. 2009 P 00.27 jaké brusle? Botas
[14] : : : reaguj :

dobrý den, potřeboval bych poradot při koupi bruslí do cca 3000,– v akcích se dásehnat leccos. každopádně, at jsem zkoušel rollerblade nebo filu, tak v obou případech mi byly malé (v45) pi vyzkoušení botas mi seděly super. každopádně jsem po přečtení článku nahlodán ohledně výběru vs. ABEC ? doufal jsem že čím vyšší číslo tím lépe,ale zde to tak nevyznělo. jak tedy prověřit ložiska, která tam jsou namontovaná? díky

Přidal(a): HonzaH 12. 7. 2009 Ne 19.06
[15] : : : reaguj : web

[14] novacek: Proverit loziska, ktera jsou namontovana v brusli nelze temer vubec proverit. Snad jedine, jednoduchou kontrolou zda jsou vsechna stejna, pripadne zda neni velky „vakl“ v ose loziska. Urcite pomuze, pokud na nich vyctete vyrobce a nebudou uplne noname. U velkych a znamych vyrobcu brusli se da jista kvalita ocekavat u kolecek i lozisek. Protaceni kolecek/lozisek bez velkeho odporu je urcite dobrym znakem, ale muze znamenat i jenom velke promazani tukem.

Přidal(a): Fantomas 26. 8. 2009 St 11.59
[16] : : : reaguj :

Konečně někdo popsal to, že kvalita ložisek závisí na výrobci, nikoli na jejich značení ;-) Značení ložisek číslem ABEC má význam pouze pokud se díváte na jendoho určitého výrobce. Pak lze věřit, že ložiska ABEC 3 jsou méně kvalitní než ABEC 7, ale srovnávat dvě značky ložisek podle hodnoty ABEC je nesmysl…

Přidal(a): Pelikán 9. 4. 2010 P 16.21
[17] : : : reaguj :

Čau Honzo. Mohl bys mi napsat, od jaké firmy byla ložiska o kterých jsi psal? Tedy drahá co držela? Potřebuji si koupit kvalitní ložiska. V jednom obchodě mi řeknou, že tyhle jsou kvalitní a ve druhém je nebrat :-) potřebuju názor někoho, kdo na nich má něco naježděno a to jsi ty 8-)

Přidal(a): Balud 20. 5. 2010 t 08.13
[18] : : : reaguj : web

Kvalitní značky jsou: SKF, ILQ, Swiss a v poslední době se zajímavě jeví i InlineBUS, hlavně v keramice.

Přidal(a): Petrap 14. 3. 2011 Po 15.56 Mýty o ABEC – co ABEC znamená?
[19] : : : reaguj :

Zdroj: http://svetkolecek.cz/…bo-se-netoci

To je trochu zavádějící otázka. Bruslaři by rádi slyšeli, že mohou stupnici ABEC použít jako návod na zvolení vhodných ložisek. Ale tak tomu bohužel většinou není. Kolem číselné řady ABEC se v inline světě už mnoho napovídalo. Podle ABMA (American Bearing Manufactures Association) je ABEC obecně průmyslová norma, samotná zkratka ABEC je zkratkou amerického normalizačního výboru (Annular Bearing Engineering Committee). Norma ABEC (stejně jako např. norma ISO – International Organization for Standardization nebo DIN – Deutsche Industrie-Norm) udává přípustnou toleranci v rozměrech ložisek v závislosti na jejich velikosti. Čím vyšší číslo, tím menší je přípustná odchylka od normy. Např. pro ložiska 608 (nejběžnější typ ložisek) norma ABEC stanoví pro škálu odchylky v těchto hodnotách:

  1. otvor v ložisku (neboli vnitřní průměr) – standardně 8 mm, povolená odchylka např. pro ABEC 1. Jde o 8 mikronů, ABEC 7 pak jen 4 mikrony
  2. Vnější průměr – standard 22 mm, ABEC 1 může mít odchylku 9 mikronů, ABEC 7 jen 5.
  3. Šířka ložiska – standard 7 mm, pro ABEC 1 je povoleno 120 mikronů odchylky, pro ABEC 7 jen 40.

Ve skutečnosti se nedá říct, že ložiska s hodnotou např. ABEC-7 budou rychlejší než ABEC-1. Ještě tak to lze brát v potaz u jednoho každého výrobce, že jeho ložiska se liší podle stupnice ABEC. Upřímně řečeno, pro bruslaře nejsou rozdíly mezi úrovněmi ABEC až tak rozhodující. Při rychlostech, kterých jsou bruslaři schopni vyvinout, se totiž odchylky v rozměrech ložisek téměř neprojeví. Ložiska bývají konstruována na 20 000 otáček/min a ložiska v 84mm kolečkách se otočí „jen“ 2500×/min, u 100mm koleček pak cca 2100×/min.

Mnohem důležitější pro bezvadný chod ložiska určeného pro kolečkové brusle je materiál kuliček, použité mazivo uvnitř klece a materiál, z jakého je klec ložiska vyrobená. Ložiska se právě použitým materiálem velmi liší – od oceli, přes plast a keramiku. Dalším kritériem může být i odolnost vůči nárazu. To se však většinou nikde nedočtete, a tak je nejlepším řešením zvolit ložisko vyrobené některou z předních firem specializující se na výrobu ložisek obecně.

*
  Gravatar povolen.
Komentář *
Kliknutím vložíš:
Vlo� smajla :-) Vlo� smajla :-( Vlo� smajla ;-) Vlo� smajla :-D Vlo� smajla 8-O Vlo� smajla 8-) Vlo� smajla :-? Vlo� smajla :-x Vlo� smajla :-P Vlo� smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.