Home E-mail - nezapomeň zaměnit slovo zavináč za znak

FIRS, CERS, WIC, ČSKB a další tajemné zkratky

15. 7. 2010 t 09.10 [Speed, Fitness]tisk
cers-logo

V letní přestávce se podívejme na organizační struktury světového, evropského i českého bruslení. Jaký mají jednotlivé organizace vůči sobě vztah? Jak je to s pořádáním mistrovských závodů. Kdo stojí za World Inline Cup? Pravidla sportu a rozhodčí. Situace v České republice.
Přidána anketa

firs-logo

Začneme od vrcholu pyramidy a tou je zkratka FIRS – Federation Internationale de Roller Skating. Organizace zastřešující sporty na kolečkových bruslích. Zdůrazním, že je oddělena od ledního bruslení – ISU. Nezabývá se jen rychlobruslením na kolečkách, ale také krasobruslením, hokejem, inline hokejem (rozlišují quad a inline brusle) a freestyle inline. Členy FIRS jsou jednotlivé národní svazy. Organizační struktura FIRS je dělená na technické komise věnující se jednotlivým sportům a dále na svazy podle regionů – Evropa, Amerika, Asie, Oceánie a Afrika. Přesné fungování, volby orgánů a princip fungování je uveden ve stanovách (PDF, anglicky)

cic-logo

Z komisí je pro nás asi nejzajímavější CIC – COMITE INTERNATIONAL DE COURSE, která se stará o rychlobruslení na kolečkách. Vyhlašuje pravidla rychlobruslení, školení mezinárodních rozhodčích, eviduje světové rekordy, zajišťuje světový šampionát a organizuje WIC – World Inline Cup, jehož jeden závod kategorie C1 je pořádán v Ostravě.

cers-logo

Jedna z konfederací pod FIRS je CERS operující v Evropě. Opět nemá na starosti jenom rychlobruslení, ale všechny roller sporty. Podobně jako FIRS má své technické komise. Nejvyšším orgánem je Centrální komise. Technická komise pro rychlobruslení v Evropě nese zkratku CEC – COMITE EUROPEEN DE COURSE. Vyhlašuje Mistrovství Evropy, upřesňuje pravidla pro Evropu, školí rozhodčí a hlídá a registruje evropské rekordy. Podrobně je popsáno fungování CERS ve stanovách (PDF, francouzsky).

Členy CERS a FIRS jsou jednotlivé národní svazy. Z evropských svazů uvedu například německý DRIV a jeho rychlobruslařská komise, britský BRSF s rychlobruslaři pod FISS, polský PZSW, maďarský MOGSZ , kde lze nalézt naprosto dokonalou porci informací o kolečkovém rychlobruslení v těchto zemích, včetně stanov, přeložených a upravených pravidel, termínů závodů, informace o klubech atd. (kromě Maďarska, kde nerozumím o čem píší, ale podle struktury tam informace jsou)

cukb-logo

Dostáváme se do českých luhů a hájů. Za Českou republiku je členem mezinárodních struktur Česká unie kolečkových bruslí. Na webu inline hokeje jsou jediné informace o tomto sdržení: Česká unie kolečkových bruslí jako řádný člen sdružený v ČSTV zastřešuje Českou asociaci inline hokeje, Český svaz kolečkových bruslí a Český svaz roll hokeje. Stanovy říkají, že členem se může stát téměř kdokoliv, ovšem veškerá rozhodovací a výkonná moc zůstává u zástupců tří sdružených svazů: Česká asociace in-line hokeje, Český svaz roll hokeje a Český svaz kolečkového bruslení.

cskb-logo

Český svaz kolečkového bruslení je tedy na konci svazů a věnuje se kolečkovému rychlobruslení v České republice. Podle webových stránek je předsedou Petr Novák, kterého známe spíše jako trenéra Martiny Sáblíkové na ledu a reprezentačního trenéra dlouhé ledové dráhy. Sekretářem je Jindřich Pařík, trenér short tracku a koleček v KSB Benátky nad Jizerou a Kateřiny Novotné a trenér reprezentace kolečkového rychlobruslení. To jsou všechny informace, které lze na webu najít. Bohužel nelze nalézt další obsazení svazu, pokud nějaké je, a ani stanovy, které by řekly vše o fungování.

Kontaktoval jsem pana Paříka s žádostí o informace, ale dostal jsem jen příslib, že je zveřejní po prázdninách. Komunikace s panem Paříkem z ČSKB Poslední dotaz zůstal bez odpovědi.

Dostala se mi do ruky kopie stanov ČSKB z roku 1994. Nevím, zda jsou stále platné a svaz mlčí.

Není bez zajímavosti jistá propojenost ledního a kolečkového bruslení. Kdy kolečkovému bruslení předsedá trenér zabývající predevším ledním bruslením a předsedou ledního bruslení je Ondřej Brada, působící převážně na kolečkách v seriálu LIL. V obou svazech je sekretářem pan Pařík.

Při psaní článku jsem se dověděl hodně zajímavých informací o fungování kolečkového rychlobruslení ve světě, ale bohužel velmi málo o stavu v Čechách a na Moravě. Dokonce informace o Českém poháru, pořádání MČR a pravidlech podle kterých se jezdí závody nelze získat.

V příštím článku připravím krátký přehled pravidel podle CIC, WIC, CEC a některých národních svazů. Vypadá to, že pravidlům se tady v Čechách nikdo nevěnuje a ani neexistuje (nebo je tajný) český překlad CEC pravidel. Možná právě z neznalosti pravidel a malé osvěty vznikají nesrovnalosti a debaty ohledně tlačení/tažení závodníků a společné jízdy žen a mužů.

A na závěr anketka

Sdílejte článek kliknutím na ikonku oblíbené sociální sítě

8 komentářů | 4121 přečtení

Diskuse

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář

Přidal(a): tik 15. 7. 2010 t 14.33
[1] : : : reaguj :

vyborny clanek, tesim se na pokracovani s pravidly. A mam jiste zvrhle poteseni z toho, jak nepruhledne jsou organizace kolem brusleni. Trochu to vysvetluje nevrazivost mezi libovolnymi skupinami bruslaru…

Přidal(a): Michal Holík 15. 7. 2010 t 16.14 Supr clanek!
[2] : : : reaguj :

Pekne napsano, sam casto tapu v organizacich… Pokud by se ti to Honzo chtelo pokracovat v clanku, me osobne by treba zajimala problematika toho ze (tusim v Nemecku) v nekterych zavodech jsou povoleny 4×110 a jinde ne.

Přidal(a): HonzaH 15. 7. 2010 t 17.19
[3] : : : reaguj : web

[2] Michal Holík: Díky za pochvalu. 110 mm kola byla myslím povolena před 2 lety do CIC a ostatních pravidel. Před tím byla skutečně povolena jen 100 mm. Pokud na některých závodech ještě zákaz trvá, může to být omezeno pořadatelem.

Přidal(a): Jana 15. 7. 2010 t 21.14
[4] : : : reaguj :

Po přečtení článku se nestačím divit, jak je možné, že sekretářem dvou svazů je jeden člověk. Kulantně řečeno je to velice nestandartní.......

Přidal(a): Balud 16. 7. 2010 P 08.44
[5] : : : reaguj : web

[4] Jana:No, to zas tak nestandardní není. Děje se to ve spoustě sportovních odvětví. Nejsme úplná výjimka :-)

Přidal(a): Balud 16. 7. 2010 P 16.03 Anketa
[6] : : : reaguj : web

Říkal jsem si, že by mohlo být zajímavé vidět, jak fungování svazu vnímá „odborná veřejnost“. Tak jsem na konec textu přidal anketu, kde se můžete vyjádřit.

Přidal(a): Iwo 17. 7. 2010 So 20.57
[7] : : : reaguj :

Výborný článek, rovněž se přimlouvám za pokračování. ;-) Jinak znám člověka, který dělá předsedu svazu úplně jiného sportu a ten neustále „nahání“ lidi, aby se sportu věnovali jako registrovaní členové svazu a každý nový klub vítá s otevřenou náručí a pomocí do začátku. Jak to asi je u kolečkového bruslení, když předsedu svazu dělá člověk, který má na starosti hlavně úplně něco (někoho) jiného? :-/

Přidal(a): Marcel 12. 8. 2010 t 21.48
[8] : : : reaguj :

Ahoj Honzo, super článek, díky za něj. Zkus Marcelu Bradovou, mezinárodní rozhodčí, něco z pravidel v češtině na Svazu existuje.

*
  Gravatar povolen.
Komentář *
Kliknutím vložíš:
Vlo� smajla :-) Vlo� smajla :-( Vlo� smajla ;-) Vlo� smajla :-D Vlo� smajla 8-O Vlo� smajla 8-) Vlo� smajla :-? Vlo� smajla :-x Vlo� smajla :-P Vlo� smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.