Home E-mail - nezapomeň zaměnit slovo zavináč za znak

ČSKB pravidla stále nezveřejnil

5. 10. 2010 t 14.40 [Speed, Fitness]tisk

Vydání pravidel českého rychlobruslení slíbil ČSKB během září. Už je říjen a pravidla stále nejsou. V červenci jsem se v článku zabýval mezinárodními i národními svazy bruslení a následně jsem sepsal výtah základních pravidel rychlobruslení platných pro MS a ME, národní soutěže a světový pohár WIC. Závěrem článku bylo, že v ČR nejsou zveřejněna pravidla pro závody, které vyhlašuje Český svaz kolečkového bruslení ani všeobecná pravidla sportu samotného. V článku dále je uveden vývoj situace od léta.

Článek o pravidlech byl zveřejněn na konci července. O pár dní později se konal Speedskating Summit v Opavě s účastí asi 60 bruslařů, kteří se zůčastňují závodů pořádaných ma městských okruzích. V pátečním odpoledni, kdy byl čas vyhrazen teoretickým přednáškám, jsem prezentoval stav pravidel ve světě a u nás. Rozvinula se zajímavá debata o několika tématech.

Jedním z nejdiskutovanějších byla společní jízda žen a mužů při závodech. Myslím, že v závěru se všichni shodli, že je dobré oddělit starty, jak jsme začeli dělit na závodech ČMP. Dalším tématem bylo technické vybavení pro děti. Asi pro většinu bylo překvapením, že závodit lze jen na čtyřkolečkových bruslích a ve světě se běžně omezuje velikost koleček v dětských katogoriích. Důvodem je správný rozvoj techniky bruslení a ne za každou cenu překonávat rekordy.

Na závěr jsme se dotkli v debatě pravidel, podle kterých se jezdí české závody. Chybějící zmínka o rozhodčích v pravidlech Českého poháru překvapila všechny. Dále chybějící překlad CIC/CEC pravidel a vůbec závodění „bez pravidel“ v našich podmínkách si hodně bruslařů uvědomilo poprvé.

Na MČR v Brně jsem hovořil s několika bruslaři, kteří byli ochotni pomoci s překladem pravidel CIC/CEC do češtiny. Další bruslaři se přišli zeptat na různé detaily pravidel. O pravidla se tedy zčíná zajímat čím dál více bruslařů a to je jenom dobře. Mistrovský maratonský závod jsme odstartovali s muži a ženami oděleně, což přineslo strhující sprint do cíle skupiny 6 vedoucích žen. Absence pravidel ČSKB se projevila při udělování titulu Mistr ČR a Mistryně ČR, kdy opět došlo k dohadům, zda mohou být mistry vyhlášeni závodníci juniorských kategorií.

Jeden komentář pod článkem o svazech poukázal, že česká pravidla existují a disponuje jimi Marcela Bradová. Poprosil jsem o zvěřejnění těchto pravidel s informací, že se přihlásilo několik bruslařů, kteří chtějí s překladem pomoci. Odpověd přišla:

pravidla v cestine zvelke casti pochopitelne jsou. Není třeba prekladu.dik

Pravidla připojena nebyla. Opětovný dotaz na zveřejnění pravidel zůstal bez odpovědi. To bylo 17. srpna.
O týden později přišel email od sekretáře ČSKB p. Paříka:

Dobrý den,

dostal jsem informaci od Marcely s Vaší nabídkou na pomoc s Pravidly. Možná se mýlím, ale máte-li k dispozici nějakou verzi Stanov svazu, pak budete mít také nějakou verzi Pravidel, že ano. Zdroj bude stejný. Ale k věci: Pravidla jsou pro vnitřní potřebu svazu k dispozici od jeho vzniku, takže si myslím, že pro tuto chvíli pomoc z Vaší strany nepotřebujeme. Pravidla pro rok 2011 máme připravena a zveřejníme je (společně s Pravidly Českého poháru pro rok 2011) během září na našich stránkách. Předpokládáme i jejich písemnou podobu, která by byla k dispozici funkcionářům klubů a rozhodčím.

S pozdravem

J.Pařík

Pravidla rychlobruslení tedy existují pro vnitřní potřebu svazu. Nevím, co si pod tím představit. Můžete napsat Vaši představu do komentářů pod článkem.
Odpověděl jsem na email p. Paříka trochu delším dopisem, kde vysvětluji náš pohled na věc:

Vážený pane Paříku,

velmi si vážím toho, že jste si našel čas odpovědět na můj dotaz. Je škoda, že spolu s odpovědí jste pravidla, kterými se svaz v roce 2010 řídí, k emailu nepřiložil. Sezóna je teprve na začátku své druhé poloviny a určitě by bylo dobré vědět, podle jakých pravidel se letos funguje nebo fungovat má. Mohli bychom tak opravit tvrzení v článku http://inlajn.cz/…chlobrusleni , že ČSKB pravidla nemá. Takto tam můžeme alespoň připojit citaci z Vašeho e-mailu, že pravidla existují ve verzi, která bude platná v roce 2011.

Stanovy ČSKB, které máme k dispozici jste nám zaslal při naší registraci Inlajn.Cz do ČSKB. V dokumentu máme i potvrzeno, že jsme členy ČSKB a zatím se za člena svazu považujeme, protože nám nebylo sděleno, že členství bylo ukončeno. Můžeme tyto dokumenty zveřejnit. V těchto stanovách se mimo jiné píše, že ČSKB funguje na demokratických principech a proto mě zaráží, že je takový problém získat požadované informace, které by ze své podstaty měly být veřejně přístupnými dokumenty.

Naše snaha o získání informací a nabízená pomoc s tvorbou pravidel je motivována potřebou a snahou vytvářet podmínky pro provozování inline sportu tak, jak nám to ukládají stanovy Inlajn.Cz. Cítíme se být nedílnou součástí české sportovní inline scény a rádi bychom se na jejím formování společně s vámi podíleli. Jak jistě víte, jsme pořadateli několika inline závodů v ČR a snažíme se o zajištění co nejspravedlivějších podmínek pro všechny účastníky. Podle mého názoru se nám to daří. Ohlasy s jakými jsme se setkali po oddělení mužské a ženské části závodního pole nás utvrzují v tom, že jdeme správnou cestou. Velmi by nás potěšilo, kdybyste se Vy nebo nějaký jiný představitel ČSKB k přístupu, kterým se Inlajn.Cz vydává vyjádřil.

Při zjišťování fungování svazů ve světě jsem zjistil, že směr, kterým jsme se rozhodli jít je správný, ale téměř vůbec není vidět činnost ČUKB a ČSKB. Ani po žádosti o informace jste nám je neposlali. Nevidíme jediný důvod proč nelze zveřejnit současná pravidla pro rok 2010 a vůbec obecná pravidla fungování ČUKB a ČSKB. Svazy v ostatních sportech běžně zveřejňují veškeré informace o svém fungování od stanov po účetní uzávěrky a odůvodnění veškerých rozhodnutí. Obvykle sportovní svazy shánějí každého i jednotlivého člena pro zvětšení registrované základny.

Závěrem shrnu, jaká je naše představa ohledně budoucnosti inline sportu. Fungování inline v zahraničí nám bylo inspirací a je to zřejmě správná cesta.

ČSKB by měl být otevřený svaz pro všechny zájemce o inline rychlobruslení.

Zveřejnění stanov ČSKB, členů ČSKB, členů předsednictva ČSKB, zřízených komisí a jejich členů je myslím velký krok k průhlednosti. Dále pravidelně zveřejňovat alespoň pro členy ČSKB zápisy z valných hromad a schůzí předsednictva.

Samozřejmostí by mělo být uveřejnění pravidel kolečkového rychlobruslení. Součástí by měla být regule pro fungování rozhodčích na všech závodech, které svaz vyhlašuje, včetně podmínek, které tyto závody musí splňovat.

Ve světě se svazy aktivně zabývají rozvojem základny školením trenérů zvláště dětských oddílů.

Po všech těchto informacích se začínají ptát i ostatní kluby působíci v ČR. Na Speed inline kempu v Opavě, kterého se súčastnilo kolem 60 bruslařů z celé ČR byli také zástupci mnoha klubů, kteří po zveřejnějí článku na webu Inlajn.Cz cítili potřebu se problému věnovat více do hloubky. Přednáška o pravidlech inline bruslení ve světě pak způsobila mnoho otázek na stav pravidel v ČR. Bohužel jsme místo odpovědi museli pokrčit rameny. Další bruslaři se ptají na pravidla při účasti na našich závodech.

S pozdravem

Jan Hoidekr Inlajn.Cz

Tolik citace z naší „komunikace“ s panem Paříkem a ČSKB jako takovým, pravidla ani začátkem října zveřejněna nejsou …

Sdílejte článek kliknutím na ikonku oblíbené sociální sítě

9 komentářů | 1650 přečtení

Diskuse

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář

Přidal(a): JanaJir 5. 10. 2010 t 17.35
[1] : : : reaguj :

Jako tohle je fakt komedie… Bohužel kapku hořká… Pravidla pro vnitřní potřeby svazu. 8-O 8-O

Přidal(a): Lukáš Trnavský 5. 10. 2010 t 18.17
[2] : : : reaguj :

Myslím, že odpovědi se nikdo jen tak nedočká, jestli vůbec někdy… V ČR si může každý dělat co chce :(

Přidal(a): Valec 5. 10. 2010 t 18.52
[3] : : : reaguj :

Tím „pro vnitřní potřebu svazu“ se myslelo jako když se něco pokazí, tak at ví jak to mají řešit? Myslím, že ani pravidla pro rok 2011 nebudou tak brzy jak by mohly být.

Přidal(a): Chejn Honza 5. 10. 2010 t 20.58
[4] : : : reaguj :

Každá organizace,nebo úřad má svého zřizovatele,případně nadřízený orgán.Proč se,pokud ČSKB nefunguje jak by měl a to je zřejmé,nepožádá o odvolání lidí neplnících si své povinnosti.Jestli to dělají za úplatu,nebo zdarma je přeci jedno-byli zvoleni,dosazeni a souhlasili s tím.Tak mají povinnosti.

Přidal(a): Petr Šohaj 6. 10. 2010 St 09.46
[5] : : : reaguj :

Boj s „větrnými mlýny?“… :-P Přesto Ti Honzo moc fandim a nepolevuj, i když se mi nejdřív po přečtení článku chtělo říct: „Tak se na tu ČUBKu, pardon, ČUKB, vyprdni“. Já si naštěstí bruslím jen tak pro radost navzdory všem prvidlům, a dokonce jezdím na silnici vpravo… 8-O

Přidal(a): HonzaH 7. 10. 2010 t 12.23
[6] : : : reaguj : web

[5] Petr Šohaj: Dik za podporu. Na silnici vymaha pravidla policie a auta maji prednost. S tim nic neudelas ;-)
Ve sportu by pravidla mela byt stejna pro vsechny. Celkem hodne lidi nam vyjadruje podporu. Verime, ze se to povede dotahnout.

Přidal(a): Jarda Zíka 8. 10. 2010 P 15.45
[7] : : : reaguj :

S podporou našeho klubu můžeš Honzo určitě počítat. Ještě bych pochopil, že svaz nemá zájem sdružovat a podporovat kluby hobíků, ale o oddíly, které se již zabývají nebo chtějí zabývat výchovou malých závodníků by se zajímat měl a ty oddíly, které se dětem zatím nevěnují by měl nějak motivovat k tomu aby s tím začaly, protože v dětech je budoucnost rozvoje všeho tedy i kolečkového sportu. Pořádání trenérských kurzů by určitě měla být jedna z aktivit svazu.

Přidal(a): inlajnak 19. 10. 2010 t 14.47
[8] : : : reaguj :

Lidičky můžete mi říct, k čemu vlastně ta pravidla tak nutně potřebujete? To bez nich neumíte jezdit a užívat si pohody na bruslích? Pokud vím, tak pravidla Fair Play jsou všem dobře známá a ostatní věci jsou spíše organizační řekl bych. No nic, tak uvidime co se změní až je svaz zveřejní.

Přidal(a): Balud 19. 10. 2010 t 20.26
[9] : : : reaguj : web

[8] inlajnak:To je docela dobrá otázka. Pokusím se stručně odpovědět. Absence pravidel vede k tomu, že některé situace, ke kterým na závodech dochází není jak posoudit. Například vyhlašování Mistra ČR, nebo jarní spor o spolupráci závodníků na závodech ČMP v Plzni.
Nebo třeba oddělování startů mužů a žen při mistrovských závodech. Má se mistryní republiky stát žena, která dokáže uviset chlapský balík, nebo žena, která vyhraje souboj s dalšími deseti?
Dala by se najít řada dalších případů, kdy absence pravidel způsobuje komplikace a jenom fair play to bohužel nevyřeší.

*
  Gravatar povolen.
Komentář *
Kliknutím vložíš:
Vlo� smajla :-) Vlo� smajla :-( Vlo� smajla ;-) Vlo� smajla :-D Vlo� smajla 8-O Vlo� smajla 8-) Vlo� smajla :-? Vlo� smajla :-x Vlo� smajla :-P Vlo� smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.