Home E-mail - nezapomeň zaměnit slovo zavináč za znak

Lze současné struktury rychlobruslení reformovat?

23. 11. 2011 St 18.04 [bleskové zpávy]tisk

Jak tak sleduji vývoj situace a reakce lidí, kteří se svazovou problematikou nezabývají tak podrobně a dlouhodobě jako Honza Hoidekr a Lída Krupková, došlo mi, že je potřeba pokusit se věci srozumitelně vysvětlit. Navíc události posledních dní mě vedou k úvahám o tom, zda-li je současný stav v českém závodním inline rychlobruslení reformovatelný a jestli o tyto reformy vůbec někdo stojí.

Umíte odpovědět na tyto otázky?

Pro začátek je určitě dobré, aby se každý (a především představitelé inline týmů a oddílů) sám za sebe zamyslel a pokusil se odpovědět na následující otázky. Klidně své odpovědi doplněné o jméno tým/oddíl napište do komentářů pod tímto článkem.

  1. Potřebujete k něčemu fungující sportovní svaz zastřešující inline bruslení?
  2. Jakým způsobem jsou vzdělávání trenéři mládežnických, ale i dospěláckých inline oddílů?
  3. Jaká jsou současná pravidla pro inline závody na silnici a na dráze?
  4. Kdo je v ČR rozhodčí, který může rozhodovat mistrovské závody?
  5. Jakým způsobem jsou vybíráni členové České národní inline reprezentace?
  6. Kdo zastupuje Českou republiku v mezinárodních inline strukturách?
  7. Co potřebujete k lepšímu fungování všeho inline oddílu/týmu?
  8. Víte jakým způsobem lze získat finanční příspěvek státu na fungování vašeho oddílu?
  9. Jak se můžete v ČR stát rozhodčím inline závodů?
  10. K čemu byste využili existenci fungujícího sportovního svazu?

Máte zodpovězeno? A líbí se vám vaše odpovědi?

Na tomhle místě by se asi s celou úvahou dalo skončit, přečíst si Vaše odpovědi a podle toho se zařídit. Popravdě řečeno uvidíme, co v komentářích bude a možná vše skončí, protože o změny opravdu nemá česká inline komunita zájem. Mě se však v úvaze ještě skončit nechce.

Jak to bylo v posledních měsících?

Když jsme si podobné otázky začali pokládat společně s Honzou a s Lídou, tak nás odpovědi dost vyděsily a začali jsme na ně hledat vlastní odpovědi. Bohužel se nám to za těch několik let, co s tím zabýváme nepodařilo a to nás vedlo k tomu, že jsme se začali pokoušet něco s tím udělat. Spoustu věcí dokáže každý z nás vyřešit svépomocí a v době, kdy zrovna nejsme v práci si nastudujeme, jak udělat to či ono. Jak krásné by ale bylo, kdyby tuto práci udělal někdo, kdo má k informacím snadnější přístup ať už ze zákona, nebo z pozice v nějaké struktuře a s výsledkem svých zjištění mě pak seznámil? Dlouhodobě ale narážíme na problém, že tohle se u nás neděje.

Protože jsme postupně zjišťovali, že v tom nejsme sami a podobné pocity má více lidí, kteří se okolo inline bruslení pohybují, svolali jsme do Račic schůzku lidí, kterým rozvoj inline bruslení není jedno a pozvali jsme na ní i vedení svazu. Předpokládali jsme, že v Račicích bude přítomno spousta oddílů i vedení svazu a tak nám schůzka dávala smysl. Bohužel z vedení svazu se schůzky nikdo nezúčastnil.

Téměř za pomoci investigativní žurnalistiky se podařilo získat stanovy Českého svazu kolečkového bruslení, seznam jeho členů a další podstatné informace a vše ukazovalo na fakt, že v rozporu se stanovami ČSTV jsou principy fungování ČSKB nedemokratické a myslíme si, že je nezbytné tyto principy změnit.

Iniciovali jsme proto další setkání na 2. 11. 2011 tentokrát už v úrovni České unie kolečkového bruslení (ČUKB) a na tomto setkání jasně zaznělo, že současný Český svaz kolečkového bruslení je třeba reformovat a demokratizovat. Ostatně i Ondra Brada, který vystupuje jako člen předsednictva ČSKB, což se nedá ani potvrdit ani vyvrátit, tuto potřebu potvrdil ve své úpravě zápisu z jednání. Závěrem tohoto jednání pak bylo, že bude svolána konference inline oddílů, která umožní zahájení demokratizačního procesu uvnitř ČSKB. V případě, že k demokratizaci nedojde, existuje jasná varianta jak pokračovat a tou je vznik nového demokraticky organizovaného sdružení. I tato varianta je směrem k představitelům ČSKB z naší strany jasně a otevřeně komunikována.

Skvělé je, že představitelé ČSKB tuto situaci pochopili a zahájili aktivity vedoucí k nastavení demokratických principů. Jedinou vadou na kráse této aktivity je určitá liknavost s jakou se k těmto změnám odhodlávají. Protože už není potřeba s ničím otálet, sezvali jsme na 10. 12. 2011, což je termín uvedený představiteli ČSKB jako možný pro pořádání konference, celostátní konferenci inline oddílů a na této konferenci bychom společně s ČSKB chtěli tento demokratizační proces dokončit.

Místo závěru: jak bych to udělal já?

Pokud to funkcionáři ČSKB s demokratizací myslí opravdu vážně, měli by okamžitě svolat mimožádnou valnou hromadu, přijmout do ČSKB všechny oddíly, které o to požádají, změnit stanovy tak, aby odvídaly demokratickým principům a ze svých funkcí odstoupit. V nových volbách by se pak měli ucházet o zvolení a získat tím jasnou zprávu, že většina českých inline rychlobruslařů za nimi stojí a je z jejich prádce nadšená.

Sdílejte článek kliknutím na ikonku oblíbené sociální sítě

2 komentáře | 1161 přečtení

Diskuse

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář

Přidal(a): MArtin Kudělásek 23. 11. 2011 St 21.45 13 měsíců jednání o ČUKB
[1] : : : reaguj :

Po 13 měsících jednání se jeví ČSKB jako jedinou brzdou dokončení reorganizace ČUKB. Pánové Brada a Pařík 13 měsíců vymýšleli jak to neudělat , zkomplikovat a nyní se staví do pozice velkých reformistů. Probuzení mnoha lidí, hlavně ve speedu, z tohoto kómatu je alespoň nějakou satisfakcí za těch 13 měsíců čekání...... :-?

Přidal(a): Balud 24. 11. 2011 t 08.51 re: 13 měsíců jednání o ČUKB
[2] : : : reaguj : web

[1] MArtin Kudělásek: Ano Martine, máš pravdu a já to probuzení obrovsky vítám. Kroky vedení ČSKB k demokratizaci nastávají a to je dobře. Jdou pomaleji než bychom si přáli a proto do toho teď tak tlačíme. Snahou je tomu ozdravnému procesu maximálně pomoci a proto se snažíme o svolání té dohodnuté konference na první možný termín 10. 12. 2011.

*
  Gravatar povolen.
Komentář *
Kliknutím vložíš:
Vlo� smajla :-) Vlo� smajla :-( Vlo� smajla ;-) Vlo� smajla :-D Vlo� smajla 8-O Vlo� smajla 8-) Vlo� smajla :-? Vlo� smajla :-x Vlo� smajla :-P Vlo� smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.