Diskuse
Komentáře k textu
Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář
[1] : : : reaguj : web
zuzka32 se zeptala ve fóru: „jaký je rozdíl v ložiskách mezi ABEC 9 a ILQ9 kromě výrobce..?“
ABEC je norma, která říká, ze ložisko musí mít dané rozměry a odchylky od nich. ABEC9 má nejmenší odchylky a do bruslí se příliš neodporučuje. Obsahuje 7 kuliček.
ILQ je předpis pro ložiska definovaný formou Twincam. Vnější rozměry jsou stejné jako u ABEC, ale uvnitř má 6 kuliček. Přesnost výroby je neznámá. ILQ9 by měly být „lepší“ než ILQ7, ale je to jenom prevzaté číslování od zažitého ABEC. Nelze dohledat v čem jsou lepší, ani jaké přesnosti splňují.
Obecný rozdíl je v počtu kuliček. Více říci nelze. Obojí je označení, které může být klamavé, protože neříká nic o kvalitě materiálu a zpracování.
[2] : : : reaguj :
ahoj,moc oceňuji,že se konečně někdo snaží podrobně popsat rozdíly mezi jednotlivými ložisky,jen mám pocit,že v članku je několik nepřesností,ale možná se pletu.V članku je uvedeno,ze loziska ILQ se dělají ve dvou provedeních ILQ7 a ILQ 9,přitom na interentu lze běžne dohledat i ložiska ILQ 5 nebo ILQ 9 Pro,druhá věc je,že v članku o ložicích ILQ jsou ložiska porovnavány s ložisky 608,ale pokud se nepletu tak i ložiska ILQ mají rozměr 608 nebo ne ??Ještě by mě prosím tě zajmalo,proč není vhodne používat ložiska ABEC 9,nejak jsem to nevycetl ,taky by me zajamla,ta celokeramická ložiska,nikde sem na nic podobného nenrazil,zajmalo by mě jestli nevíš kdo to vyrabí,nebo jestli se to u bruslí vůbec používa(nejdražší ložiska,která jsem našel jsou powerslide cronitrec za cca 10000 kc a i ta mají vnejsi prsten z oceli a nikoliv keramiky),a taky mě zaujala věta o mazaní keramických ložisek s tím ze ložiska z cerne keramiky(vlastním inlinebus red line ktera maji cerna keramicke kulicky)se mastí jen jednou na zacatku pouzivani,znamena to tedy ze jsou na jednou pouziti a kdyz mazivo vyschne tak se vyhodí ??Byl k nim navod na cisteni tak predpokladam ze by se mely dat i normalne domazavat
[3] : : : reaguj : web
Ahoj [2] Matej:
označení ILQ je především obchodní značka. Nelze získat přesné informace, jen se k ní hlásí firma Twincam. ILQ 7 a 9(+PRO) prodává samotná firma Twincam. I další výrobci prodávají ILQ (třeba 5), ale nevím jaká je souvislost s Twincam. Možná jim prodali svolení užívat název, možná vyžadují nějakou kvalitu, ale dohledat to nelze.
ILQ9-PRO mají oproti ILQ9 lepší prachové krytky a plastovou klec. Obojí používají i další výrobci ložisek mnoho let. Není to novinka.
608 je rozměr podle ISO/ČSN. ILQ mají stejný vnější rozměr, ale konstrukčně jsou jiná. Použil jsem termín 608 pro „klasická“ ložiska. Nevím, jestli norma definuje i počet kuliček. Za zmatení se omlouvám.
ABEC9 jsou již příliš přesná a jsou velmi citlivé na nečistoty. Jde spíše o zkušenosti s používáním než přesné vysvětlení. Rychlostní limity pro ložiska, jsou pro bruslaře dostatečné i s ABEC1 (výpočet tady http://www.cnczone.com/…bec-9_a.html)
Celokeramická ložiska například http://www.vxb.com/…ings/Kit7652 Určitě je dokáže nějaký prodejce nabídnout i v ČR. Inlinebus také nějaké měl.
Mazání „jednou na začátku“ jsem převzal od Lukáše z Inlinebus. Snad sem k tomu něco napíše.
[4] : : : reaguj : web
Keramická ložiska z černé keramiky mají tu výhodu, že se domazavat nemusí, nikoliv nesmí. Samodomazavani je vlastnost materialu. Nehrozí, že bude nutné je domazavat, pokud se ložiska čistí dle návodu vodou.
Nase Celokeramicka ložiska celou loňskou sezónu používal Adam Adlt a byl na nich 2. na ME. Prokázala znamenitou rychlost a velmi snadnou údržbu. Pokud by o ně měl někdo zájem, je možné objednat.
K ABEC9, dle mých zkušenosti, alespoň u MESH proRace, je díky vyšší přesnosti v ložisku méně nečistot, v porovnání s jinými. A take prachová krytka vydrží mnohem dele, nez se potreba vyměnit.
[5] : : : reaguj :
Ahoj,díky za vysvětlení a uvedení věcí na pravou míru,jeste zpetne k tem keramickym loziskum,dotaz na Lukase,jestli jsem to spravne pochopil,tak takova loziska(kulicky z cerne keramiky) stačí v rámci udržby proplachnout vodou)resp.vycisti dle navodu),promazávání potom není nutné(popř.doporucuje bude mít ložisko po promazání lepší vlastnosti,nebo to je spíše ke škodě) ?? Rád bych se take zeptal na zmínena celokeramická ložiska používaná Adamem Adltem o jaký typ ložisek se přesně jedná popř. jakým způsobem by se dala objednat ?? Díky Matej
[6] : : : reaguj : web
[5] Matej: Přesně tak. Pokud není černá keramika vyčištěná nějakým ředidlem, či silným odmašťovačem, pak je není třeba mazat. Záleží ale na pocitu. Já občas ložiska prokápnu olejem, ale to tak 2× do roka. Jinak na silnou nečistotu voda a poté DŮKLADNĚ vysušit.
Celokeramiku jsme vyvíjeli s výrobcem v Koreji. Jedná se o 608 ložiska, 7 kuliček, bílá keramika. Mají integrovanou protiprachovou krytku. Oproti klasickým, či hybrid ložiskům jsou znatelně lehčí, dle zkušeností je nutné je mazat. Rychlostně jsou nad IB Keramik RedLine. V případě zájmu stačí napsat na obchod@inlinebus.cz
Tě kolečko, Lukáš Inlinebus
[7] : : : reaguj :
Ahoj, vyzkoušel jsem už leccos a nejvíce se mi osvědčila ocelová Jessa Bont.
Kdo hodně často jezdí, nemá prakticky jinou volbu, než mazat ocel tukem, pokud nechce trávit večery u výparů z benzinové lázně. Ložiska mazaná tukem jsou tichá, po důkladném zajetí i dobře jedou a nevyžadují úrdžbu. Na závody jsem však dosud vždy použil ocel mazanou různě řídkým olejem, jak se doporučuje. Když naolejované Jessy roztočím rukou, točí se neuvěřielně dlouho, skoro jako keramika na reklamních videích na youtube. Naolejovaná ložiska jsou však brzy dost hlučná a hluk znamená tření. Tak mi vrtá hlavou, jestli by i na závody nebyla nakonec rychlejší ocelová ložiska mazaná dobře zajetým tukem. Tření, když na tom stojí 75 KG a nebo když kolečko jen roztočím rukou, nemusí být to samé. Třeba je dobrý tuk nakonec lepší, než olej. Má někdo nějaký názor či zkušenost? Nejsem to sám schopen rozhodnout. Díky.
[8] : : : reaguj : web
[7] Jirka: Já mám dobré zkušenosti z gelem, ložisko konzervuje, po zahřátí se chová jako olej. Při časté jízdě v prašném prostředí ložiska dostatečně chrání. A stačí jej do ložiska opravdu málo.
[9] : : : reaguj :
[8] Lukáš:Díky za odpověď. Můžeš prosím napsat název a značku osvědčeného gelu? Jirka
[10] : : : reaguj :
tolik nesmyslů o ložiscích, co jsi napsal ty zde, jsem fakt již dlouho nečetl !!!
[11] : : : reaguj : web
[9] Jirka: Používám F1 Turbo Grease
[10] Mat Patton: Co přesně, prosím? Popisuji své zkušenosti s konkrétními ložisky.
[12] : : : reaguj : web
… mám dojem ,že čtu scifi … mazání ložisek pouze jednou … větší přesnost = méně nečistot … ???
[13] : : : reaguj : web
Mne sa osobne osvedcili loziska SKF. Len je dost velka skoda, ze uz model speedskater prestali vyrabat v korculiarskych baleniach po 20 alebo 16ks.
[14] : : : reaguj : web
Já používám ABEC 9 od WheelCartlu. Jsem spokojen, ale může to být také tím, že jsem nevyzkoušel žádná iná ložiska.
Ve výsledku u mě stejně závisí na tom, kde přesně jezdím.
Snažím se je i po pár jízdách vyčistit, ale to nedělám zas tak moc často. Zvažuju keramická ložiska od Inlinebusu, tak dám pak vědět, jak to fičí.
[15] : : : reaguj :
Já myslím že ten humbuk kolem ložisek má hlavně ,,prodávat,,.U biků je to hmotnost,kde se za 1kg dolů platí balík,u foťáků se hraje na Mpx.atd........Tak si prostě koupim kolo o třetinu levnější a kilo těžší, a nedám si dvakrát řízek a je to tam,nebo si koupím kompakt 12Mpx kterej dělá paradoxně lepší fotky než 16Mpx a je levnější.Beru to že profíci jezdí,bruslí,fotí a pod. s tím nejlepším.Prostě dělají reklamu a materiál mají zpravidla gratis z fabriky.Konkretně ,,keramiku,, bych preferoval asi tehdy,kdyby nebyly rezervy jinde (kondice).Pokud je keramika např.3× dražší a 3× déle vydrží pak by to logiku mělo.Vsadim se že kdyby jste do šlajfek dali cenově průměrná ložiska a nebo keramiky 99,9% lidí by rozdíl nepoznalo.
[16] : : : reaguj :
Humbuk kolem ložisek není hlavně prodávat.Je třeba si uvědomit jen jednu věc, a to, zda jsem začátečník anebo víkendový jezdec anebo chci jezdit závody. Začátečníkům a víkendovým jezdcům doporučuji používat ložiska co nejlevnější, kde není potřeba se zabývat jejich čištěním a prostě je vyměnit za nová. U jezdců soutěžáků doporučuji pro trénink používat opět co nejlevnější ložiska (větší námaha při tréninku), ale pro závody rozhodně doporučuji použít buď hybridní keramická anebo celokeramická ložiska, která mají mnohem menší tření a vysokou točivost, čím je jízda snazší a méně namáhavá. Celokeramická ložiska jsou bílá (z oxydu zirkonu) anebo černá (ze silikon nitridu), která jsou kvalitnější. Zde doporučuji ložiska po každém závodě dokonale vyčistit (jednoduše vyprat několikrát ve vařící vodě, až je voda čistá, což je velice levné a vysoce účinné) a pak ložiska promazat, např. teflonovým sprejem.
[17] : : : reaguj :
Pokud se rozhodnete nakoupit na Lypu, Sportilu nebo Outdoor shopu (všechny shopy mají 1 majitele), tak je možné využít slevových kupónů a na nákupu ušetřit: http://kuponik.cz/obchod/lypo/ Každá stovka dobrá ne?
[18] : : : reaguj :
ZrO2 není oxid zirkonný, jhak píšete, ale oxid zirkoničitý. Doma mám Baddeleyit z Afriky a všichni si pamatujeme
- ný, -natý, -itý, -ičitý, ičný (výjimečně také -ečný), -ový, -istý, -ičelý
[19] : : : reaguj : web
[18] vlad: Máte pravdu, opraveno a děkuji.
[20] : : : reaguj : web
Hodně různých slev do eshopů se sportem je na https://slevovykupon.net/?t-a-zvirata/