Home E-mail - nezapomeň zaměnit slovo zavináč za znak

Lipenský půlmaraton 12. 5.

25. 4. 2012 St 14.32 [Fitness, Speed, Trasy]tisk

Letos se pojede nový závod na břehu lipenské přehrady. Webové stránky závodu jsou pulmaratonlipno.cz

Trasa Lipenského půlmaraton je trochu nezvyklá pro závody pořádané u nás. Podobný závod je jenom Stožecká brusle, kde se závodnící přesouvají na start vlakem. Ve Frymburku se na start závodu pojede přívozem.

Zvýhodněné přihlášky jsou do 30. dubna. Popis trasy najdete v článku.

Na levém břehu Lipenské přehrady vede již dva roky stezka podél vody od hráze do Frymburka a dále. Na pravém břehu vyrostla nové stezka na podzim a dokončovala se letos na jaře. Vede až do Přední Výtoně.

Lipenský půlmaraton bude mít centrum závodu na náměstí ve Frymburku, kde bude cílová rovinka a proběhnou na něm i dětské závody nazvané Lipánkova brusle.

Všichni závodníci, běžci i bruslaři, se před startem přesunou z náměstí do přístavu, odkud se je přívoz přeplaví do Frýdavy, kde proběhne start bruslařských závodů na 20km a běžeckého půlmaratonu. Bruslaři budou startovat 5 minut před běžci.

Trasu lze rozdělit na čtyři části. První část z Frýdavy do Přední Výtoně povede po uzavřené silnici. Z Frýdavy je to nejdříve trochu do kopce, pak pozvolný sjezd a po rovince až před kruhový objezd. Tento úsek má kvalitní asfalt, je dostatečně široký a bude kompletně uzavřen dopravě a je dlouhý 3,4 kilometru.

Fotky z trasy Lipenského půlmaratonu


Druhý úsek začíná odbočením před kruhovým objezdem doleva na nově vybudovnou stezku na pravém břehu lipenského jezera. Vjezd na stezku je přes parkoviště s jedním příčným prahem. Nová stezka je široká po celé délce 3 metry. Z počátku vede mezi jívami, potom podél vody a poslední část ve vzrostlém lese. Asfalt je úplně nový bez jediné závady. Zajímavý je profil, který nejdříve trochu kličkuje mezi stromy a poté se houpe v terému s malými vlnami. Úsek končí vjezdem na hráz přehrady. Letos bohužel nebude uzavřená silnice a bruslaři i běžci musí přejet hráz po úzkém chodníku. Pokud bude závod oblíbený i v příštích letech slibují pořadatelé uzavření alespoň poloviny vozovky na hrázi. Úsek má asi 5,5 kilometru

Třetí úsek dlouhý asi 2 kilometry začíná odbočením doleva na konci hráze a průjezdem úzkým chodníkem mezi plotem a strání. Od tohoto místa opět pokračuje stezka široká 3 metry. Před vjezdem do lipenské mariny čeká bruslaře přejezd kolejnic, po kterých přepravují lodě. Zvláště prostřední kolejnice bude pro bruslaře nepříjemná. Bude upravena pořadateli a dobře označena. Potom následuje úsek po zámkové dlažbě zakončený dvěma sloupky mezi stromy. Odtud je to asi 100 metrů na promenádu, kde je dlažba.

Na konci promenády začíná odbočením do leva poslední úsek trasy dlouhý asi 9 kilometrů. Opět je stezka široká 3 metry až do Frymburka. Na několika místech je výjezd a sjezd malého kopce. Po přejetí mostu nad zátokou před Frymburkem se odbočí doleva a po břehu se dojede až k ostré zatáčce, kde už mají bruslaři jen několik set metrů cíle. Dojezd do cíle bude na náměstí do mírného kopce.

Sdílejte článek kliknutím na ikonku oblíbené sociální sítě

6 komentářů | 1510 přečtení

Diskuse

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář

Přidal(a): Jirka 25. 4. 2012 St 20.53 Trasa - profil?
[1] : : : reaguj :

Ahoj, závod má ještě jednu vlastní stránku http://www.lipnocentrum.cz/…-brusle.html a tam je k nalezení i výškový profil trasy – podotýkám, že „dost dobrý“. Volal jsem tedy kámošovi, co to tam zná, a ten mi potvrdil, že je to krásná trasa nádhernou přírodou, ovšem abych si vzal co nejpomalejší brusle kvůli prudkým padákům. Pořadatel to však inzeruje jako závod pro celou rodinu. Může prosím někdo říci, jak to s tou tratí je? Mně to připadá spíš jako trať na krásný inlajn výlet, než pro závod. Dík.

Přidal(a): HonzaH 25. 4. 2012 St 22.13
[2] : : : reaguj : web

[1] Jirka: Trasa není okruh. To znamená, že predjíždět se tam moc nebude. První kilometry jsou dostatečné pro „roztrhání davu“ po startu.

Uvedený profil je vypočítaný z mapy, kterou někdo naklikal, nikoliv změřil GPS. Tedy značně nepřesný.

Sjezd, který bych označil za problémový se jede do kopce a je před Frymburkem – viz foto.

Trasa určitě nesplňuje podmínky na mistrovský závod. Plusem je, že to není okruh a je to pěkné svezení. Určitě spíše osloví fitness a sportovní bruslaře než špičkové závodníky.

Přidal(a): Jirka 25. 4. 2012 St 22.43
[3] : : : reaguj :

[2] HonzaH:Díky. Pokud vyjde počasí, pojmu to jako pěkný výlet s měřeným časem a číslem na hrudi.

Přidal(a): Jarda H. 10. 5. 2012 t 08.39
[4] : : : reaguj :

[2] HonzaH:Proč by nemohl být Lipenský půlmaratón do budoucna mistrovský? Jsou v evropě závody na horších površích a náročnějších terénech a patří k nejkrásnějším. Z vlastní zkušenosti mohu jen potvrdit, že například první jarní závod v Německu (Sasku), který se jede v Ortrandu v rámci Středoněmeckého poháru na městské silnici o šíři 5m pro oba směry dohromady (bez rozdělení dělící čárou), půlka je do kopce, cca 50 m úsek do kopce se jede po tzv. kočičích hlavách, otočka je kolem kuřele, u kterého musíte skoro zastavit… Jezdí na něj řada špičkových závodníků ze SRN, repre z Polska a taky závodníci z Čech (ISC Praha, Inlajn.Cz,…). Další fantastický a dnes už skoro kultovní závod je Europamarathon v Goerlitz. Pro svou náročnost je uzavřen mladším 15ti let. Jede se na různých površích (některé připomínají povrch na výstavišti v Brně), přejíždí se tramvajové koleje, při dvoukilometrovém klesání atakujete šílené rychlosti (změřená prý přesáhla 70 km/h) a do cíle zase stoupáte 1,5 km do kopce. Pro zpestření vám pořadatelé na trati vytvoří i umělou šikanu jako na F1. 8-O Úžasný závod, mohu jen doporučit. I v česku se jezdí řada závodů na náročných terénech. O Brně (povrch) jsem už psal, oblíbená je Stožecká brusle, která se jede do kopce, přes 8 železničních přejezdů, ale krásnou přírodou. Tak proč by se nemohl LM stát mistrovským závodem? Krásná příroda, čistý vzduch, nové prostředí a trasa, proč ne? Kdo chce jezdit na perfektním povrchu po rovině, může si vybrat z řady závodů (i mistrovských) na oválu a tam kroužit do zblbnutí… Nikdy neříkej nikdy… Čas ukáže. Pořadatelům hodně zdaru! ;-)

Přidal(a): Jarda H. 11. 5. 2012 P 21.19
[5] : : : reaguj :

Tak jsem si v rámci tréninku projel trasu Frymburk – hráz Lipna a zpět a musím říct, že je to trasa v nádherném prostředí. Povrch je vcelku dobrý, většinou asfaltový. Zámková dlažba asi na úseku 500 m, ve směru zítřejšího závodu cca 200 m klasická obdélníková, dá se bez problémů přejet. Pak je cca 100 m dlžba z vlnek, ta už je horší, široké spáry, občas nějaká chybí, takže zatáhnout jazyk. Pak je u apartmánů cca 200 m dlažba téměř beze spár, dá se přejet bez problémů. Přejezd kolejí se dá jen přeskákat, přejet bych nedoporučoval. Profil tratě není náročný, asi 3 mírné kopečky (cca 500 m za hrází, před mostem do Frymburku a od převozu ke kostelu ve Frymburku). Sjezdy jsou přehledné a bezpečné. Zatím nejsou označeny některé kanály a terénní nerovnosti. Na části tratě jsou napadané větvičky a jehnědy, někde jsou kamínky. Pokud nebude pršet, bude to super svezení. :-D

Přidal(a): Jirka 19. 5. 2012 So 21.25 Lipno
[6] : : : reaguj :

Tak jsem si tu trať, resp. její část, dnes projel. Jako výlet je to nádherné. Ty koleje jsou „smrtelné“ a výstraha až těsně před nimi. Na to bacha. Pokud je Jarda H. přeskákal, tak já je opatrně překročil. Na závod tu trasu však bohužel nevidím. To Lausitzer Seenland je proti tomu dálnice okolo jezera. Ta naše lipenská trasa je místy úzká, místy nepřehledná a hlavně, kdo na tak dlouhé trase s tolika připojovacími místy zajistí, že do plného závodu nevjede máma s kočárkem či rodinka s capartama na kolech? Těma se to tam dnes jen hemžilo. Tolik tedy krátká reflexe k Lipnu. Rozhodně si to projeďte, až někdy budete v oblasi Lipna.

*
  Gravatar povolen.
Komentář *
Kliknutím vložíš:
Vlo� smajla :-) Vlo� smajla :-( Vlo� smajla ;-) Vlo� smajla :-D Vlo� smajla 8-O Vlo� smajla 8-) Vlo� smajla :-? Vlo� smajla :-x Vlo� smajla :-P Vlo� smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.