Home E-mail - nezapomeň zaměnit slovo zavináč za znak

Kamil Hastík - vítěz inline 10ky ČMP Windows Vista 2006

24. 11. 2006 P 15.16 [Speed]tisk

Kamil Hastík Po prvním ročníku Českomoravského poháru Windows Vista jsme se rozhodli vyzpovídat jeho vítěze v jednotlivých kategoriích a přinést čtenářům Inlajn.Cz jejich pohled na dění v inline u nás, o jejich začátcích, přáních a snech. Kamil Hastík zvítězil v sérii závodů na 10km. Další rozhovory postupně připravujeme a přes zimu je budeme uveřejňovat a vzpomínat na teplé léto…

Jak dlouho se věnuješ bruslím?

Na bruslích jezdím asi třetím rokem.První rok jsem jen trénoval ale nezávodil.V loni jsem se na bruslích svezl jen sem tam.A zkusil jsem se zúčastnit některých závodů.Ale nic moc.Až letos jsem obul své první speedy a za pět dní jel závody na 21km v Rakousku.

Kde to bylo a jak jsi dopadl?

Bylo to v Laa ad Thaya.Večerní okruhy městem,ty mám rád.K tomu ještě výborný povrch.Až na ten zmatek kolem celého závodu.Jel se tam maratón i půlka najednou.Už na startu začal zmatek.První se měli na start postavit maratónci.Asi metr od nich půlkaři.Já se poslušně posunul do zadních řad,protože nebylo jasné,kde která skupina končí a kde začíná.Nikdo se nechtěl dobrovolně vzdát své pozice.Po startu jsem nejdřív počkal než se jezdci rozplynuli na menší skupinky a začal bezpečně přejíždět.Pořád jsem někoho předjížděl a snažil ne co nejvíc posunout dopředu.Pak jsem uviděl dva jezdce před sebou.To byla šance se poprvé trochu schovat.Jenže ti dva jenom taktizovali a vůbec nechtěli držet tempo.Jakoby před námi nikdo nebyl.Taky nebyl.Před námi byla už jen skupinka maratónců,ale to já nevěděl.Zvýšil jsem tempo a urval jednoho z těch dvou.Ten druhý nechtěl vůbec střídat.Každý můj nástup rychle zlikvidoval.Naštěstí to vydržel jen 5× nebo 6×.Do cíle jsem přijížděl sám a pro jistotu si dal ještě jedno kolo.A protože zmatky nebyly jen na startu,tak ve výsledkové listině jsem se objevil někde kolem 18.místa se ztrátou skoro 5minut na prvního.Toho prvního,se kterým jsem se tak škubal.Kolem 2.hod.ranní se vše vyřešilo a já si odvážel svůj první pohár za vítězství.V maratónu vyhrál Hannes Wolf a druhý byl Petr Lochman.

Co byl Tvůj předchozí sport (pokud nějaký byl) nebo pořád ještě je?

Od mala jezdím závodně na kole.No,už asi 18tý rok.Ze začátku jsem měl brusle jen jako doplněk kola a teď to mám naopak.

Co Tě k bruslím přivedlo a co Ti bruslení dává?

Viděl jsem nějaké závody v televizi.Asi tak pět let zpátky.Bylo to někde v zahraničí.Do té doby jsem nikdy nic takového neviděl.Několik bláznů na bruslích projíždělo okruhy městem šílenou rychlostí.A s každou zatáčkou jich několik ubylo. Na každém rohu byly balíky slámy,takže nic vážného.Moc jsem si to chtěl zkusit,jenže nebylo kde.
K samotnému bruslení mě přivedl Petr Lochman.Dal mi svoje staré brusle Bauerky a řekl jezdi.Za měsíc zase přijedu a zatrénujeme si spolu.Za ten měsíc jsem nabral nějakou jistotu a docela se i zlepšil.Jak to dopadlo nemá cenu dál popisovat.Prostě Petr přijel odrazil se a byl pryč.
Závody jsou hodně podobné cyklistickým kritériím.Ty mě bavily ze všech nejvíc.Jsou rychlé a divácky zajímavé,protože se jezdí na krátkém a přehledném okruhu.Vlastně tady prožívám to,co se mi na kole za ty roky nepodařilo zvládnout.

V českém inline se objevuje hodně bývalých cyklistů, proč myslíš, že je bruslení pro ně tak přitažlivé?

Pokud má cyklista zázemí v klubu,který jezdí po velkých závodech,tak ho to nikam netáhne.Ale pokud si má všechno financovat sám a ještě řešit dopravu na závody a k tomu chodit do práce,tak dříve nebo později přejde na nižší závody,které poslední dobou hodně ztratily na kvalitě.A buď se vypořádá se ztrátou motivace a nebo zkusí něco jiného.Tak proč ne bruslení?Když odjakživa se ví,že rychlobruslení je nejlepší přípravou pro cyklistu. A naopak.

Trénuješ nějak systematicky? Prozradíš nám recept na vítězství v ČMP?

Žádného trenéra nemám a tak trénuji,jak mi čas dovolí.Letos jsem třeba z časových důvodů úplně vypustil kolo.A myslím,že to nebylo nejlepší řešení.Ztratil jsem hodně na síle. Recept na vítězství nemám.Ale na desítku mě stačilo se jen zúčastnit všech závodů.

obrazekČím se zabýváš, když zrovna nebruslíš? Škola, práce atd?

Když nebruslím,tak jsem buď v práci nebo na spinningu.Jezdím tady ve dvou centrech jako instruktor.Dohromady asi čtyři dny v týdnu po dvou hodinách.

Jaké máš plány do budoucna, ať už ty sportovní nebo osobní?

Pro letošní rok jsem měl sen.Pokud se mi jednou podaří zajet do pátého místa,tak na další sezónu se už připravím pořádně.Čeká mě asi těžká zima.

Co se Ti na letošním ročníku ČMP Windows Vista líbilo?

Letošní ročník byl skvělý.Každé město mělo svůj specifický okruh,který se stává pro bruslaře zajímavým.Plzeň-krásný okruh,na kterém jsem závodil ještě jako cyklista.Liberec-z kopce do kopce.Pro někoho extrém,pro mě možnost uplatnit silové tréninky v kopcích.Brno-nejrychlejší okruh,který jsem kdy jel.Otrokovice-technická zkouška všech bruslařů.Okruh,který se jede za chladného podzimního počasí a navíc doprava.Celý ročník byl určitě pestřejší než LiL,kde okruhy byly v podstatě totožné.Jen rovina a kužely.

Co se Ti na letošním ročníku nelíbilo a co by tam pro příští ročník mohlo být?

Nemůžu srovnávat,závodím teprve první rok.Snad jen do posledního okruhu bych doporučil klasické zvonění.A nespoléhat se jenom na techniku.Aby se předešlo případným problémům.

Co soupeři/soupeřky, bylo Tvé vítězství náročné?

Na desítce moc soupeřů nebylo a naštěstí pro mě nejeli úplně všechno.Tím se vyřadili z boje o celkové vítězství.

Jak se k Tvému ježdění staví Tvoje rodina? Podporuje Tě nebo je to doma občas boj o trénink či závody?

Rodina mě fandí.Je to stejné,jako když jezdím na kole.Když přijdu k rodičům,tak pravidelně dostanu dvě otázky:Kde jsi byl na závodech?A jak jsi dopadl?

Používáš při závodech nějakou speciální taktiku nebo předzávodní rituál?

Taktiku žádnou nemám.Snad jen den před závodem se pořádně najíst a napít.Protože co člověk sní v den závodu je jen zbytečná zátěž.Dokonce se mi stalo,že mezi časem startu a dobou,kdy jsem vstával,nezbyl už prostor na jídlo.

Co jíš den před závodem? Tláča s cíbou to asi nebude…

Možná se budeš divit ale docela jsem si zvykl na knedlík s vajíčkem.Vím,že je to proti všem přírodním zákonům zdravé výživy,ale mě to chutná.

Co říkáš na to, že 10ku v holkách vyhrála Tvoje jmenovkyně Kamila?

No to je skvělé.Být nás víc,tak uděláme vlastní pohár KAMIL TROPHY.

Co budeš dělat v zimě? Bruslíš i na ledu?

V zimě na sobě musím hodně zapracovat.Cvičením ze sebe zkusím udělat trochu člověka.Na minulé vánoce jsem si koupil sjezdové lyže.Stál jsem na nich snad každý víkend.No a běžky šly stranou.A letos je zase vytáhnu.

Chceš něco vzkázat čtenářům Inlajn.Cz?

Všem čtenářům Inlajn.cz,kteří ještě neokusili kouzlo in-line závodů bych tento pohár vřele doporučil.Protože kdo nestál na startu ČMP Windows Vista,ten jako by nebyl.

Díky za rozhovor a ať se daří

Sdílejte článek kliknutím na ikonku oblíbené sociální sítě

0 komentářů | 2002 přečtení

Diskuse

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsn dn koment.

*
  Gravatar povolen.
Komentář *
Kliknutím vložíš:
Vlo� smajla :-) Vlo� smajla :-( Vlo� smajla ;-) Vlo� smajla :-D Vlo� smajla 8-O Vlo� smajla 8-) Vlo� smajla :-? Vlo� smajla :-x Vlo� smajla :-P Vlo� smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.