Home E-mail - nezapomeň zaměnit slovo zavináč za znak

Garmin Forerunner 305 - klenot pro inline bruslaře

8. 1. 2007 Po 19.34 [Recenze]tisk

Garmin Forerunner 305Když jsme se před časem zabývali na našich stránkách recenzí na měřič rychlosti Microsport a používali k vyhodnocení jeho přesnosti GPS napadlo mě, že bych se mohl trochu poohlédnout po něčem podobném, co systém GPS využívá.

Synonymem pro GPS už je léta firma Garmin a tak moje první kroky vedly právě k nim na stránky…. Chvíli jsem se tam potácel až nakonec jsem objevil řadu nazvanou Forerunner, která splňuje přesně to, co jsem od ní očekával a mnoho, mnoho navíc. To navíc je skryté v celkem jednoduché myšlence: když už mám GPS, která umí zaznamenávat mou rychlost, a celou mojí trasu nenašlo by se ještě něco, co by k tomu umělo zaznamenávat i informace ze sporttesteru…?

Dlouhé roky to vypadalo tak, že jste museli sebou vláčet sporttester a GPSku kdesi na rameni. Od loňska je to jinak Garmin Foreruner 305 integruje obě funkce do jediného přístroje. Pravda, ta krabička na zápěstí je trochu veliká, ale rozhodně není nepohodlná a dá se na ní za pár minut zvyknout.

Foreruner 305 dostanete v pěkné krychličkové krabičce a základní balení obsahuje:

  • počítač
  • hrudní pás pro snímání tepovky
  • nabíječku
  • kolíbku pro připojení počítače k PC nebo nabíječce
  • USB kabel
  • Návod v češtině a angličtině
  • CD se softwarem
  • Prodloužený řemínek a „vidličku“ na jeho výměnu
  • Jako příslušenství lze ještě zakoupit snímač otáček a používat 305ku na kole

Instalace a použití je velice snadné. Stačí zapnout a je to. V mém případě nastal trošku problém se sporttesterem, protože snímač stále nebyl schopen zachytit signál z hrudního pásu. Původně jsem si myslel, že problém je v nastavení kódování přenosu mezi pásem a přijímačem, ale nakonec se chyba ukázala ve vybité baterce v hruďáku ;-) Výměna za novou vše vyřešila. Když už je řeč o kódování, tak to je docela dobrá funkce, která zajistí, že se do počítače nebudou plést signály jiných sporttesterů jak je to běžné u levnějších modelů.

Základní funkce jsou:

Tréninková data: Zobrazení času tréninku, tempa, proběhlé/projeté vzdálenosti, tempa na okruhu, délku okruhu, čas okruhu, nejlepší a průměrná tempa, nadmořskou výšku a spotřebované kalorie. Paměť historie: Umožňuje v paměti uchovat až 1.000 okruhů, umožňuje v paměti uchovat cca 2 roky tréninkových dat. Možnost stažení tréninkových dat do PC (USB port) pomocí přiloženého programového vybavení.

Tepový Alarm: Výstraha tepu spustí zvukové znamení, pokud se odchýlíte od zadaného rozsahu tepu.

AutoPause: Funkce možňuje automatické vypnutí stopek, pokud snížíte rychlost pohybu pod nastavenou mez. Stopky se znovu automaticky zapnou při rozeběhnutí.

AutoLap™: Umožňuje automatické přepnutí přístroje na nový okruh po uběhnutí nadefinované vzdálenosti pro okruh. Funkce umožňuje trénovat kdekoliv se stálou kontrolou proběhlé vzdálenosti.

VirtualPartner: Virtuální tréninkový partner umožňuje zadat cíl tréninku založený na čase, vzdálenosti nebo tempu. Přístroj na displeji zobrazuje grafického tréninkového partnera, který „běží“ podle zadaných kritérií cíle tréninku. Sportovec má možnost kdykoliv porovnat, zda je oproti tréninkovému partneru napřed nebo pozadu.

Tempový Alarm: Spustí zvukové znamení, pokud se odchýlíte od zadaného tempa pohybu. Časový/Vzdálenostní Alarm : Spustí zvukové znamení, pokud dosáhnete nastaveného času nebo proběhlé/projeté vzdálenosti.

Intervalový trénink: Umožňuje zadat intervaly tréninku a odpočinku a počet opakování.

Alarm otáček: Umožňuje zadat interval otáček a využít funkce alarm otáček kola( volitelné příslušenství, není součástí dodávky)

Zkušenosti

Garmin Forerunner 305Takže, po zapnutí Garmina se GPS pokouší vyhledávat družice v dosahu. V místnosti se mu to zcela pochopitelně moc nepovede, ale venku to má tak za 30 vteřin hotové, takže dřív než se stačíte rozcvičit. Jednu nevýhodu to však má. Je potřeba nechat GPSku hodně v klidu. Už při pomalém klusání trvalo vyhledání družic několik minut. Když jsem ale přístroj položil na lavičku a trochu se protáhnul, bylo vše dílem okamžiku a pravděpodobně stejný okamžik by stačil k tomu, aby vám tenhle klenot při troše nepozornosti zmizel…

Nastavení a pochopení všech funkcí 305ky zabere trochu času a je dobré si od začátku vzít k ruce návod, který je velmi podrobný a velice dobře napsaný v českém jazyce. Testovaný přístroj měl celé menu v češtině, což bylo velice příjemné a práci s přístrojem to dost usnadňovalo. Ovládání je velice intuitivní na bocích jsou vlevo tlačítka pro zapínání přístroje a přepínání módů a vpravo pak přepínání pohledů na display nebo listování v menu a ENTER. Pod displejem jsou pak dvě velká tlačítka pro spouštění/zastavování stopek a zaznamenávání kol. Tlačítko pro kola slouží i pro smazání záznamů v přístroji. Je ale potřeba ho podržet zhruba 5 vteřin, čímž je zabráněno náhodnému vymazání.

Po zapnutí přístroje je potřeba definovat vaše tělesné parametry a tréninkové zóny. Zóny lze definovat pro různé typy sportů a mezi sporty se pak přepínat.

diplayObrovskou výhodou je možnost nastavení informací zobrazovaných na displeji. Můžete si tak nakonfigurovat vlastní pohled na věc a společně s rychlostí si měřit třeba převýšení a tempo na kilometr. Prostě, co vás napadne. Displej je veliký a velice dobře podsvětlený a tak čtení informací nečiní žádné potíže. Velikost displeje a hlavně antény si vybírá svou daň na velikosti celého přístroje. Takže pokud jste holčina s tenoučkým zápěstím budete mít z počátku asi trochu nepříjemný pocit. Velikost zápěstí řeší Garmin tím, že k přístroji dodává dva různě dlouhé řemínky. Toho lze s výhodou využít i když si berete třeba zimní oblečení a 305ku si dáváte na rukáv.

Auto pauza ® , Auto okruh ® a Virtualání partner TM

Jsou dvě velice vychytralé funkce z dílny Garmin. Autopauza zastaví stopky v případě, že tempo nebo rychlost poklesnou pod stanovenou úroveň. Oceníte to zejména na semaforech ;-) nebo jiných místech, kde je nutné hodně zpomalit.

Auto okruh zase řeší počítání kol, pokud kroužíte po stejné trase více okruhů. Díky GPS pozná přístroj, že jste na místě startu do dalšího kola a započítá vám mezičas.

Garmin - Virtualní partnerVirtuální partner umožňuje nastavit si ve Forerunneru tréninkového partnera, se kterým můžete soutěžit. Tahle funkce je ideální ve spojení se softwarem, kterým si můžete do Garmina nahrát plánovaný trénink a dodržování plánu je pak hračka.

Když už je řeč o software, tak je možné si v Garmin Training Center TM připravit opravdu detailní tréninkový plán a trénovat jako naprostý profesionál.

Výrobce se chlubí tím, že je zařízení vodotěsné a odolá vniknutí vody minimálně 30 minut v hloubce 1metr. Nebylo nic jednoduššího, než napodobit Matyho test se sklenicí vody. Výsledek je, že Garmin pořád funguje.

Při porovnávání rychlosti a ujeté vzdálenosti jsem používal jako referenci jinou GPS Garmin a světe div se, dostával jsem naprosto shodné výsledky.

Připojení k PC

Garmin Training CenterJe velice snadné, prostě připojíte Garmina přes USB ke svému PC, nainstalujete dodaný SW a hotovo. Jednu mouchu to ale má, nebo alespoň mě se to párkrát stalo. Pokud odpojíte zapnutý přístroj od PC bez toho, že byste ve Windows toto USB zařízení „bezpečně“ odebrali, Garmin se „kousne“ a nejde vypnout a bohužel ani nijak resetovat. Nezbývá než počkat až v přístroji dojdou baterky.

Nabíjení a výdrž

Nabíjení probíhá přes dodávaný adaptérek pžes USB port nebo z nabíječky. To je taky trošku nevýhoda, protože nemáte k dispozici náhradní baterku a při výdrži nabité baterie cca 15 hodin máte při dvoudenním cyklo výletě bez elektriky smůlu. No my jsme server o bruslení, takže nás to snad nepotká ;-)

Závěr

Výhody
+ vše (sporttesteri GPS) integrováno do jednoho přístroje
+ nic se nemontuje na brusle
+ GPS přesné výsledky rychlosti a ujeté vzdálenosti
+ záznam historických údajů

Nevýhody
- zakousávání při nestandardním odpojení od PC
- nevyměnitelná baterka

Pokud hledáte inteligentní sporttester se záznamem průběhu vaší jízdy je Garmin Forerunner 305 přesně to pravé, oč tu běží. Jeho cena (cca 9900,– Kč) ho bohužel značně znevýhodňuje, ale pokud nevíte co si přát k narozeninám a rodina se složí, tak tohle je ten pravý tip.

Přístroj k testování zapůjčila firma Picodas zástupce Garmin v ČR. Za trpělivost s jakou moje dlouhodobé testování snášeli jim patří obrovský dík.

Sdílejte článek kliknutím na ikonku oblíbené sociální sítě

11 komentářů | 18822 přečtení

Diskuse

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář

Přidal(a): David 9. 1. 2007 t 17.57 Neco k ...
[1] : : : reaguj :

Opravdu jako vekou nevyhodu vidim, ze kdyz mam ruce za zady, tak mi holky nechytaj tep. Pri jakemkoliv odpojeni od PC se mi jeste ani jednou holky nehrizly. Dalsi minus neexistence ovladacu pro WinXP x64. A na konec, s prodlouzenym reminkem se daji holky upnout na pazi pod rameno, ale pak se tp chce naucit trochu silhat.

Přidal(a): Balud 11. 1. 2007 t 13.36
[2] : : : reaguj : web

David napsal/a: kdyz mam ruce za zady, tak mi holky nechytaj tep to mi funguje dobře, asi jsem míň vodivej, neboli více tlustej ;-)
V XP jsem to fakt nezkoušel ;-(

Přidal(a): peter 16. 1. 2007 t 10.16
[3] : : : reaguj : web

ak to niektoho zaujíma: nechcem nikomu robiť reklamu ale bolo mi niečo podobné ukázané a volá sa to SUUNTO, má rôzne modely meračov srdcovej frekvencie a k niektorým z nich sa dá dokúpiť GPS podul

Přidal(a): Balud 16. 1. 2007 t 10.31
[4] : : : reaguj : web

[3] peter :Ahoj, určitě nás to zajímá ;-) Pokud by se to dalo na pár týdnů půjčit k otestování nebo pokud máš chuť sepsat recenzičku – rádi ji zveřejníme, určitě se mi ozvi majlem. Mě se na Garminovi líbí to, že integruje funkce GPS a Sporttesteru do jedný docela malý krabičky, která se docela pohodlně nosí na ruce…

Přidal(a): peter 18. 1. 2007 t 11.07
[5] : : : reaguj :

ahoj Víťo, dostal si môj email?

Přidal(a): Balud 18. 1. 2007 t 20.48
[6] : : : reaguj : web

[5] peter :jj dostal ;-)

Přidal(a): rastik 20. 3. 2007 t 14.39
[7] : : : reaguj :

To s tym obcasnym nesnimanim tepu, ked mam ruky za chrbtom sa mi to tiez stalo ked som forerunner305 skusal ! Na mojom beznom sporttestri sa mi to nikdy nestalo. Ak by to tak malo byt pri vsetkych forerunneroch podobne tak pre korculovanie je to bohuzial dost minus :-?. Ma s tym niekto tiez podobne skusenosti ?

Přidal(a): Dusan 11. 8. 2007 So 00.04 ruce za zady
[8] : : : reaguj :

Nechytani tepu s rukama za zady se mi nestalo, co se ale stava je, ze s rukama za zady se nechyta ani gps.. Mel jsem pred 305 jeste 301 (pokud ma nekdo zajem, za rozumny peniz prodam), ktera je o neco vetsi a ta mela subjektivne vetsi citlivost gps.

Přidal(a): zbjes 20. 8. 2007 Po 23.35 forerunner 305
[9] : : : reaguj :

Ahoj, ja mam 305 cca mesic, a jsem s ni naprosto spokojena, uvadene problemy jsem zatim nepozorovala, ani pri „nebezpecnem“ odebrani z kolibky se nezasekava. Tepovku snima bez naprostych potizi, a i pres to, ze je trosku vetsi, docela ryhle sjem si na nej zvykla. Jenom pod nej nosim natepnik, protoze se mi pod nim dost potila ruka a to nebylo zrovna prijemne (narozdil od predchozi Sigmy, kterou jsem podedila po sestre). Jinak vrele doporucuji, zejmena moznosti nastaveni tretninkovych rezimu jsou v mem pripade nedocenitelne!

jenom upozornuji, ze ja jsem si tenhle technicky vystrelek mohla dovolit predevsim proto, ze sjem si ho objednala prostrednictvim amazonu, a vcetne postovneho jsem za nej dala v prepoctu 6000 Kc, coz je o proti cenam jinych pristroju, napriklad Polaru RS 400 uplne luxusni (zaruku mam platnou i u nas)

Přidal(a): Jirka 21. 4. 2008 Po 13.22 Ruce za zady + prodej 301
[10] : : : reaguj :

[8] Dusan: Ahoj Dusane, je to koukam, podle datumu, uz dlouho, ale zkusit to muzu ;) Tu 301 nahodou jeste nemas, mel bych zajem, za rozumny peniz ;-) Pis na mail jiri.masarik@gmail.com – diky

Diky

Jirka [8] Dusan:

Přidal(a): Kjuba 13. 7. 2011 St 20.55 Návod
[11] : : : reaguj :

Zdravím, prosím, kde je k sehnátí český návod? Bohužel došel mi jen v angličtině. Děkuju mnohokrát.

*
  Gravatar povolen.
Komentář *
Kliknutím vložíš:
Vlo� smajla :-) Vlo� smajla :-( Vlo� smajla ;-) Vlo� smajla :-D Vlo� smajla 8-O Vlo� smajla 8-) Vlo� smajla :-? Vlo� smajla :-x Vlo� smajla :-P Vlo� smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.