Home E-mail - nezapomeň zaměnit slovo zavináč za znak

ME v Shorttracku a ohlédnutí za MSJ

22. 1. 2007 Po 22.26 [Speed, Lední bruslení]tisk

obrazekZatímco minulý víkend Katka Novotná pilně pracovala na udržbě trati při Mistrovství světa juniorů v Mladé Boleslavi, o právě uplynulém víkendu bojovala společně s Petrem Hargašem v Sheffieldu o co nejlepší umístění na mistrovství evropy. Moc se to tentokrát nepovedlo.
Uvodní den si na trati 1500 metrů Katka vybojovala 4. místo, když od medailové pozice jí dělilo jen 44 tisícin vteřiny (a rychlejší soupeřka). Petr Hargaš, který sbírá cenné zkušenosti ve své dospělácké kategorii, skončil v mužské kategorii na 20. místě.

Druhý den na trati 500 metrů skončila Katka 7. když ve svém semifinále dojela 4. a Petr se blýskl postupem až do čtvrtfinále, ve kterém skončil 4. a celkově skončil na trati 500 metrů 16.
V neděli na trati 1000 metrů přišlo veliké rozčarování. Oba naši reprezentanti byli diskvalifikováni pro nedovolené počínání. Katka byla diskvalifikována ve čtvrtfinále, kde se pokoušela probojovat z 5. nepostupového místa. Petr byl diskvalifikován již v rozjížďce, když se znažil po celou rozjížďku kontrolovat čelo svého závodu, ale 4 kola před cílem se propadl na 3. místo a snaha dostat se zpět dopředu byla rozhodčími posouzena jako nedovolená.
V celkovém pořadí ME tak Kateřina Novotná obsadila 9. místo (4. místo na 1500m, 7. místo na 500 m, 20. místo na 1000 m) a Petr Hargaš 27. místo (20. místo na 1500m, 16. místo na 500m,42. místo na 1000 m)

Ohlédnutí za skončeným Mistrovství světa juniorů v Mladé Boleslavi

Když jsem hledal informace o tom, jak ME dopadlo nejlepší informace jsem našel na www.speedskating.cz/shorttrack, což mě vedlo k určitému zamyšlení nad tím, jak probíhalo Mistrovství světa juniorů o víkendu 12. – 14. ledna v Mladé Boleslavi. Shorttrack a dlouhá dráha byly po Olympiádě v Turíně vnímány jako české parádní disciplíny a možnost uspořádat mistrovský podnik mohla propagaci tohoto sportu u nás výrazně pomoci. Mám bohužel pocit, že se této možnosti nepodařilo pořádně využít.
Oficiální web mistrovství je umístěn na stránkách www.speedskating.cz a je skoro celý anglicky. Pro českého čtenáře, který není vybaven znalostmi angličtiny tedy moc informací neposkytoval a neposkytuje. Stejně tak komentátor na stadiónu povídal jen a pouze v angličtině. O přestávkách se občas ozvalo hlášení i v češtině, ale pro diváka, který se v tom kalupu chtěl orientovat by se český komentář hodil. Ono teda diváků v hledišti bylo taky jako šafránu a to navzdory tomu, že venku zuřilo lednové jaro a tak mohlo být podívání se na shorttrack zajímavou alternativou k travnímu lyžování.
Dobrá, mistrovství skončilo a divák nebo novinář lační po výsledcích, ale ouha nejdřív na webu dlouho nebyly a pak se tam objevil jen odkaz www.sportresults.com, kde v tuhle chvíli jsou na první pohled viditelné jen výsledky z ME v Sheffieldu, k výsledkům MSJ se holt musíte nějak proklikat. Ideálně třeba tak, že se podíváte do české části webu speedskating.cz věnované shorttracku http://www.speedskating.cz/shor­ttrack/index.php?lng=cz&pg=8&pg_typ=1&i­tem_id=162.

Jasně, uspořádat Mistrovství světa je něco úplně jiného než pořádat obyčejné regionální závody a musí se udělat spousta práce, která není a nikdy nebude vidět a bez které by to prostě nešlo. Bohužel výsledek je posuzován podle té práce, která vidět je (nebo není ;-). Ale uspořádat Mistrovství světa je něco úplně jiného, než uspořádat obyčejné regionální závody.
Může se zdát, že jsem pouze šťoural do několika málo věcí, které se nestihly a sám pro zdar celé akce nic neudělal. Není to tak, chtěl jsem pomoct – dobrovolně jsem se hlásil, že rád přiložím ruku k dílu.
Ať tak či onak, jsem rád, že se u nás něco jako bylo MSJ uskutečnilo a doufám, že bude mít české bruslení další příležitosti, aby se ve světě blýsklo nejen výkony našich bruslařů, ale i tím, že umíme uspořádat velké akce, jako je Mistrovství světa.