Home E-mail - nezapomeň zaměnit slovo zavináč za znak

Rozhodnutí Jury - Den na kolečkách

25. 5. 2010 t 12.00 [ČMP, Speed]tisk

Po prostudování celého videozáznamu ze sobotního závodu na 10km dospěla jury k dodatečnému rozhodnutí a změně výsledků závodu. Po oznámení rozhodnutí dotčeným závodníkům rozhodnutí zveřejňujeme včetně odůvodnění a reakce na něj.

Rozhodnutí jury

Rozhodcovská komise závodu rozhodla o penalizaci závodníků Anna-Marie Hejná a Martin Hejný v závodu na 10km ztrátou umístění. Ve výsledném pořadí budou posunuti na konec výsledkové listiny.

Odůvodnění:

Došlo k porušení pravidla o užití cizí pomoci. Na videozáznamu ze závodu, který má jury k dispozici, je vidět nedovolená spolupráce závodníků.

Rozhodnutí o ztrátě umístění místo úplné diskvalifikace, je vyjádřením snahy o fair play a věříme, že k němu už nikdy nebudeme nuceni přistoupit.

V ČR neexistují přesně definovaná pravidla. Námi definované regule jsou obecným vyjádřením fair-play chování při sportu. Prostudovali jsme pravidla FIRS, kde je přesně definováno, že tlačení a tažení je prohřešek proti pravidlům. Trestán má být jak závodník, který pomoc využil, tak závodník, který pomoc poskytl. Na tuzemských závodech se toto pravidlo nehlídá a běžně závodí společně ženy, muži i junioři. V zahraničí závodí společně „fitness“ kategorie, zatímco v závodech nejvyšší kategorie je zakázána jízda žen a mužů společně. Junioři mají obvykle své závody oddělené a také se dělí podle pohlaví. Jízda žen společně s muži ve vlaku je nepřípustná.

Jistě na závodech v tuzemsku dále uvidíme taktiku, kdy se závodníci navzájem postrčí dopředu. Určitě se také zatím nebude oddělovat start mužů a žen (kromě WIC). Je potřeba rozlišit, zda jde o drobné taktické manévry nebo cílenou podporu v průběhu celého závodu, díky které získá závodník výraznou výhodu. Detailní pravidla platná v našich krajích by měl definovat svaz, který to zatím neučinil. Je téměř jisté, že by pravidla vycházela z pravidel mezinárodní federace FIRS.

Jan Hoidekr
Anna Němečková
Vítězslav Žalud

Reakce Martina Hejného

Rád bych přeposlal instruktážní video Salomonu, kde jsou i sekvence z jízdy teamu během závodů světové úrovně a kde je dobře patrné řazení závodníků týmu přesně takto rukou na zádech, aniž by za to byl kdokoliv diskvalifikován, bohužel má 1,7 GB, což je mimo mé schopnosti zasílání mailem.

Mé svědomí je čisté, protože pouze já dobře vím, že se nejednalo o tlačení, neboli že nedocházelo k přenosu síly směrem vpřed, ale pouze do boku.

Přiznal jsem tlačení z kopce, kde je to běžné a v případě našich rozdílných hmotností i nutné, v ostatních případech o tlačení nešlo a já se cítím rozhodnutím poškozený

Upřímně řečeno, penalizace formou posunutí na poslední místo ve startovní listině mi přijde ještě horší než diskvalifikace, krom toho celá záležitost nebyla řešena včas a na základě objektivních důkazů, protože video s rukou na zádech ještě nedokazuje že se jednalo o tlačení, pokud toto rozhodnutí nepřehodnotíte, žádám o diskvalifikaci, namísto posunutí do míst výsledkové listiny, které neodpovídají sportovním schopnostem mé dcery, protože bychom stejně další působení v seriálu ukončili.

Vstřícný přístup byl snahou vysvětlit, ne uznáním chyby, pouze jsem uznal, že to může takto (jako tlačení) působit, ovšem to, že „něco může nějak působit“, nemá z hlediska právní logiky opodstatnění k jednostranným závěrům, že „to tak i bylo“.

Prosím o zveřejnění tohoto mého stanoviska v případě, že budet zveřejňovat rozhodnutí o potrestání z důvodu porušení pravidel

děkuji

Martin Hejný

Sdílejte článek kliknutím na ikonku oblíbené sociální sítě

0 | 1339 přečtení

Diskuse

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsn dn koment.

Tento text ji nelze dle komentovat.