Home E-mail - nezapomeň zaměnit slovo zavináč za znak

Jak připravit brusle na sezónu?

16. 3. 2008 Ne 21.58 [Poradna]tisk

Sjeté kolečko [C] www.tik.czTenhle způsob konce zimy se mi líbí. Člověk si může vybrat, jestli vyrazí na hory lyžovat, nebo jestli bude v nížinách prohánět kolo a brusle. No, asi to ještě není na koupání, ale i to brzo přijde. Máme ale brusle, které jsme pořídili loni, na novou sezónu připravené?

Pokud jste brusle po skončení loňské sezóny pečlivě vyčistili, zkontrolovali a opravili na nich všechny jejich bolístky, tak v tomhel textu nic moc zajímavého nenajdete. Pokud ale patříte mezi ty, kdož s prvním sněhem brusle hodí na dno skříně a začnou se o ně zajímat až teď na jaře, tak čtěte dál, třeba naleznete trochu inspirace.

Kolečka a ložiska

nahled_DSC00015První, co si vyžádá naši pozornost jsou kolečka. Po celé sezóně už asi budou pěkně sjetá a ošoupaná a možná by stálo za zvážení, jestli nepořídit nová. Důvod k nákupu nových koleček máte v případě, že kolečka jsou sjetá tak, že již nemají řádný vrchol, nebo je vrchol posunutý úplně do strany. Dalším důvodem k nákupu nových kol je viditelné poškození kolečka. Není nic báječnějšího, než když vám kolečko praskne pod nohama. Pár pěkných pádů už to způsobilo…
Kolečka se vyměnňují tak, že je prohazujete mezi sebou. Doporučuje se systém:
L1 ↔ P3
L2 ↔ P4
L3 ↔ P1
L4 ↔ P2
Kde písmenka znamenají Levá a Pravá a číslice pak pořadí kolečka na botě počítáno od špičky. Diskuze na tohle téma

Rastík vám kolečka pěkně nafotil…

obrazek obrazek obrazek obrazek

Kontrola a výměna ložisek vydá na celý samostatný článek a ten už jsme u nás na webu psali, takže mrkněte sem. Pokud jste na podzim ložiska pečlivě vyčistili a namazali vazelínou, tak po zimě budou trochu ztuhlá a bude to chtít při první vyjížďce trpělivost, protože to prvních 5 – 10 km moc nepojede… Ten kdo na podzim mazal olejem, bude muset mazat znova.

Nůž, bota a zapínání

Další v pořadí bude kontrola připevnění a nastavení nože. U fitness bruslí většinou nůž nejde odmontovat, přesto je vhodné zkontrolovat jestli je pevně spojen s botou, jestli někde není povolen šroub nebo nýt. Pokud máte brusle s nožem u kterého se dá měnit jeho poloha, zkontrolujte si, jestli ho mát správně nastaven. Teorie říká, že nůž by měl být umístěn na přímce, která porochází středem paty a mezi palcem a ukazováčkem. Spíďáci si samozřejmě ladí svoje umístění nožů zcela individuálně, tak jak jim to vyhovuje. Každopádně by se vám při postavení na brusli neměl kotník vylamovat ani dovnitř ani ven.

U botičky si hlavně zkontrolujte, jestli vám ji myši ve sklepě neprokousaly. I když moderní materiály už jim moc nechutnají. Občas bývá problém s tím že vnitřní výstelka se vydrolí nebo roztrhá, s tím se toho moc udělat nedá, ale pokud chcete hned teď vyrazit i s dírou v botě, tak vás možná zachrání kobercovka :-)

nahled_DSC_5966 Zapínání bruslí je dobré zkontrolovat opravdu pořádně. Pokud používáte brusle s tkaničkami, doporučuji je vyměnit. Osobně se mi stalo, že jsem přetrhl tkančku přesně v okamžiku, kdy do startu závodu zbývalo asi 5 minut a o tom, že tkanička „trochu škube“ jsem samozřejmě věděl už asi měsíc… Takže mám nové báječné voskované tkaničky za 5 €.
U brusle s různými lankovými zdrhovadly a navijáky toho moc preventivně vyměnit nemůžete, ale doporučuju zkontrolovat očka, kterými lanka prochází. Protože oba materiály jsou většinou z umělé hmoty, očko nebo lanko se třením časem přepálí. Očko, které začíná mít problém vám opraví šikovný švec.
Pokud máte na bruslích ozubené přesky, mohou být už taky docela okousané a nemusí pořádně držet. U většiny bruslí je možné ozubený plastový proužek snadno vyndat a vyměnit za náhradní, který by vám měl sehnat prodejce vašich bruslí.

Teď už jen vyrazit

Pokud jste kontrole svých bruslí věnovali alespoň půlhodinky, můžete směle vyrazit na první jarní svezení. Možná by ještě stálo za zamyšlení, jestli si tentokrát nevezmete přilbu a chrániče. Nikdy nevíte, kdy se na vás vrhne sousedovic Puňta. Nenechte se zaskočit tím, že to proti loňskému podzimu nějak nejde – navíc když jste strávili celou zimu bruslením na běžkách. Chce to torchu času za pár minut už to zase budu ono.

Sdílejte článek kliknutím na ikonku oblíbené sociální sítě

3 komentáře | 5486 přečtení

Diskuse

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář

Přidal(a): Dája 8. 4. 2008 t 13.20 prohazování koleček
[1] : : : reaguj :

Zdravím, přečetla jsem si článek o údržbě bruslí a chci se zeptat na jedno: Koupila jsem si brusle K2, které mají dvě přední kolečka 80 mm a dvě zadní 84 mm. Jakým způsobem je budu prohazovat? Díky, D.

Přidal(a): Valec 9. 4. 2008 St 09.03
[2] : : : reaguj : web

[1] Dája: U tady techto bruslí bych prohazoval 3 za 4 a 1 za 2. samozřejmě také mezi pravou a levou bruslí jak je psano v článku.

Přidal(a): KOVIK 21. 4. 2008 Po 13.48
[3] : : : reaguj :

Dájo, já mám K2 s 80a 84 mm ale i dopředu se mi vejdou 84 mm kolečka tak jsem je vyměnil všechna a mám pokoj. Tak se jukni jestli to u těch tvých jde taky.

*
  Gravatar povolen.
Komentář *
Kliknutím vložíš:
Vlo� smajla :-) Vlo� smajla :-( Vlo� smajla ;-) Vlo� smajla :-D Vlo� smajla 8-O Vlo� smajla 8-) Vlo� smajla :-? Vlo� smajla :-x Vlo� smajla :-P Vlo� smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.