Home E-mail - nezapomeň zaměnit slovo zavináč za znak

La Rando des Vignes 2

14. 9. 2008 Ne 22.07 [Zážitky a reportáže]tisk
rdd-resize

První ročník výletu po burgundských vinicích popsala důkladně Gábina ve svých článcích, já se podělím o mé postřehy z letošní akce.

La Rando des Vignes 2 se konala v termínu 15.8. – 24.8.2008 a kopírovala přibližně trasu minulého ročníku, přičemž byly nahrazeny loňské problematické úseky za cesty o trošku přijatelnější.

Jedná se o akci organizovanou klubem Mardi c´est roller, ale v podstatě jde o dovolenou širší rodiny Arnauda Dagese, na kterou jsou přizváni i úplně cizí lidé. Arnovi rodiče jim na oplátku za to, že přijeli, vaří ty nejlepší speciality a všemožně se starají o jejich pohodlí. Je zřejmé, že bez obrovského nadšení Arnovi rodiny by se akce v takové podobě nemohla uskutečnit, jde proto o naprosto jedinečný zážitek. Počítejte s tím, že než přivyknete, budete občas koukat s otevřenou pusou.

1 RDV je akcí pro bruslaře, ale na rozdíl například od SkateFresh Tour je zde sport odsunut malinko do pozadí, naopak důraz je kladen na sociální stránku. Zatímco SkateFresh Tour je určena až pro sto účastníků, po vinicích nás bruslilo jen dvanáct. Kromě Francouzů přijeli letos také Belgičan, Italka, Němky a nejpočetněji zastoupení Rusové. Částečně proto, že rozhodnutí o konání akce padlo až v Le Mans, o moc více zájemců by se ale stejně nevešlo. Omezený počet má své výhody: Jean-Francoise jsem za celé Skatefresh Tour nepotkal, že tam byl také jsme zjistili z rozhovoru při večeři…

Můj francouzský slovník se omezí na „merci beaucoup“ a tak jsem se trošku bál, zda dokáži deset dní ve Francii přežít, ale ukázalo se, že to po většinou není žádný problém. Má angličtina sice utrpěla těžké rány, zato jsem ale měl příležitost oprášit ruštinu 8-O.

A jak to tedy probíhalo?

2 Typický den zde začíná snídaní v sedm, do osmi musíte zabalit tábor a vše naložit do dodávky, která stany a zavazadla převeze do dalšího kempu. Vzdálenost, kterou je třeba každý den urazit není nikterak závratná (obvykle 60km), vzhledem k profilu trati a degustaci, kterou každý den po cestě podstoupíte, byla však i pro mě dostatečná. Na rozdíl od Nizozemí vás v Burgundsku nečekají žádné jednotvárné úseky, vždy tu je na co koukat. V průběhu dne je přestávka na piknik na nějakém příjemném místě – oběd je zakončen růžovým vínem. Po dosažení kempu a postavení stanů vás čeká večeře.

O jídle by se dalo psát opravdu dlouho, jde vždy o nějakou výbornou místní specialitu a rozhodně jde o opravdoví zážitek. Večeře začíná aperitivem následovaným předkrmem (tak to jsem pochopil až po té, co jsem první den snědl spoustu šneků a na další chody tak nějak nezbývalo místo), po kterém přijde hlavní chod, dále salát se sýrem a dezert. Ke každému z uvedených chodů přitom dostanete jiné víno.

4 Příjemným zpestřením cesty jsou degustace vína nebo sýrů, na kterých se máte možnost dozvědět něco o tom, co roste na svazích v té které vesnici. Pokud tak jako já rozlišujete víno na bílé a červené, budete opravdu překvapeni.

Jednotlivé trasy naleznete podrobně zobrazené a popsané zde. Zejména si povšimněte profilů trati. Najdete zcela rovné a pro bruslení ideální úseky, které vedou podél místních kanálů, ale i náročná stoupání (například to k soše Vercingetorixe v Alesii) a bohužel i pro mě velmi nepříjemné sjezdy. Když je tedy doporučováno vzít si s sebou náhradní brzdičku, vezměte si náhradní brzdičku.

Ze stránek je také patrné, že veškerá organizace akce je rozhodně velmi precizní a nic není ponecháno náhodě (včetně známého lékařského potvrzení o tom, že jste schopni bruslit ;-) ). Na druhou stranu se ale vše operativně dolaďuje tak, aby výsledek byl perfektní. Jako příklad lze uvést páteční oběd, který jsme kvůli dešti nakonec jedli v zapůjčených prostorách Chateau de Pierreclos

3 Rando des Vignes má též masivní mediální kampaň. Hned po příjezdu na nádraží do Auxerre mě překvapila přítomnost redaktora zdejšího rádia. Vrcholem však byla středa, kdy jsem se stal hvězdou televizního zpravodajství France3. Záznam z rádia, novinové články i onu televizní reportáž naleznete zde. Pokud by vás zajímali další fotografie, naleznete je zde.

Nezbývá než poděkovat organizátorům za víc než jen velmi vydařenou akci, na kterou budu dlouho vzpomínat a kterou mohu všem doporučit. Již teď se těším na příští výlet s Mardi c´est roller, kde určitě nebudu chybět.

Sdílejte článek kliknutím na ikonku oblíbené sociální sítě

0 komentářů | 692 přečtení

Diskuse

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsn dn koment.

*
  Gravatar povolen.
Komentář *
Kliknutím vložíš:
Vlo� smajla :-) Vlo� smajla :-( Vlo� smajla ;-) Vlo� smajla :-D Vlo� smajla 8-O Vlo� smajla 8-) Vlo� smajla :-? Vlo� smajla :-x Vlo� smajla :-P Vlo� smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.