Home E-mail - nezapomeň zaměnit slovo zavináč za znak

Inline computer Microsport

29. 9. 2006 P 22.05 [Recenze]tisk

obrazekSnad každý, kdo si kdy obul kolečkové brusle, si položil otázky:

:: Jakou rychlostí vůbec jedu?

:: Kolik jsem toho dneska ujel(a)?

Odpověď na podobné otázky může přinést nějaké šikovné zařízení. Na trhu jich je pro Inline brusle jako šafránu. Otestovali jsme jedno z nich a přinášíme Vám jeho recenzi.

Řešení máme hned několik. :: přijímač GPS (Global Position System) :: počitadlo pracující na principu počítání otáček kolečka :: počítadlo pracující na principu Dopplerova efektu

Firma MICROSPORT na svých stránkách nabízí tři modely, které se liší jen v počtu funkcí. Tyto měřiče pracují na stejném principu jako běžná cyklopočitadla. Tedy na snímání otáček kol pomocí permanentního magnetu, integrovaného v kolečku s bezdrátovým kódovaným přenosem a zobrazením v náramkových hodinkách. Kódovaný přenos dat nám zaručí jednoznačné přiřazení vysílajícího mikropočítače s konkrétním přijímačem (hodinkami). Nemůže tak dojít k přijímání a zobrazování nesmyslných údajů od ostatních bruslařů.

Výrobky MICROSPORT jsou na našem trhu zastoupeny firmou Expres Stores s.r.o., která nám zapůjčila jeden model Plus na otestování. Vše potřebné nejdete na www.microsport.cz.

Krabice s tachometrem Vnitřek krabice s tachometrem

Základní balení obsahuje:

  • mikropočítač
  • speciální oranžové kolečko s magnetem. (ve velikostech 76,78,80,84,90,100mm)
  • náramkové hodinky
  • sadu distančních podložek
  • podrobný český návod
  • baterie, již vložené v mikropočítači a v hodinkách.

Příslušenství :: Náhradní kolečko s magnetem, podložkami a středovou vodicí trubičkou. Kolečka jsou ve velikosti a tvrdosti 76mm/80A, 78mm/80A, 80mm/82A, 84mm/82A, 90mm/82A, 100 mm/82A. :: Sada příslušenství. Sada obsahuje dvě baterie CR1632 (do hodinek a do počitadla), malý šroubováček, sadu o-kroužků a anglicko-německý návod na výměnu. Náš zapůjčený vzorek obsahoval pouze jednu baterii. :: Adaptér na mikroložiska

Příslušenství - baterie Příslušenství - kolečko

Instalace Na první pohled vypadá montáž složitě, ale zvládne ji každá bruslařka i bruslař do dvaceti minut. Přiložený český návod je dosti podrobný a dobře napsaný. Při montáži jsem se nesetkal s žádným problémem.

Mezi ložisko a mikropočítač je potřeba vložit podložku, aby se po sešroubování kolečka do rámu brusle otáčelo pouze kolečko. Mikropočítač musí být pevně upnut k rámu.

Vložení počítače do kolečka Uchycení počítače v rámu brusle

Na hodinkách je třeba nastavit požadovaný aktuální obvod kolečka, tělesnou hmotnost bruslaře (u modelů počítající spálené kalorie) a čas. Popis a způsob nastavení hodinek je rovněž velmi dobře popsaný v přiloženém českém návodu. Pokud chceme instalovat počítadlo na brusle s částečně sjetými koly, zakoupíme oranžové měřící kolečko v nejbližší větší velikosti ostatních koleček. Tvrdost měřících koleček je nízká (80A/82A) a tak se brzy velikosti vyrovnají. In-line počítadlo obsahuje automatickou funkci kompenzace opotřebení koleček, které zohledňuje sjíždění koleček v čase. Tuto funkci jsem během krátké doby nebyl schopen otestovat.

Testování v terénu První věc, která mě napadla po rozbalení krabice, byla ochrana proti vniknutí vody. Koho na bruslích někdy nezastihl déšť? V manuálu jsem se nic nedočetl a tak jsem kotouč s mikropočítačem namočil do skleničky s vodou. Už po necelé minutě se uvnitř kolem baterie začala objevovat voda. Protože jsem nechtěl riskovat zničení počítadla, experiment jsem ukončil. Při detailnější prohlídce jsem objevil malé prasklinky kolem všech čtyř šroubků, které pravděpodobně vznikly při konečné montáži.

Voda může pronikat prasklinami u šroubků

Počítadlo jsem testoval na Lopatárně a ve Škoda parku v Plzni. Zpočátku se vyskytl problém s výpadkem komunikace, způsobený stíněním signálu hliníkový rámem, v němž jsou uchycena kolečka. To jsem podle návodu vyřešil pootočením kotouče mikropočítače o cca 30°.

Další závažnější problém je velká citlivost tlačítek, obzvláště tlačítka RESET. To vymaže všechny údaje kromě celkové ujeté vzdálenosti. Tlačítka nejdou žádným způsobem zamknout a tím chránit měřená data. Testovaný model PLUS má i funkci počítání kol, která je aktivní pouze v módu LP-počítání kol. Pokud mám hodinky přepnuty např. do módu SPD-okamžitá rychlost a chci si připočítat další okruh, musím se nejprve prolistovat tlačítky do příslušného módu LP a pak stisknout klávesu HOT KEY. Pokud chceme zjistit ujetou vzdálenost (čas, průměrnou rychlost…) musíme opět listovat. Toto neustálé a časté přepínání jednotlivých měřených veličin odvádí pozornost a může dojít k úrazu.

Údaje porovnané s přijímačem GPS.
Škodapark, Plzeň MICROSPORT GPS odchylka [%]
průměrná rychlost [km/h] 22,8 24,2 -6
max. rychlost [km/h] 34,5 30,1 14
ujetá vzdálenost [km] 11,9 12,67 -6
doba jízdy [min] 31 31:26 -
energie [kcal] 539 - -

Lopatárna, Plzeň MICROSPORT GPS odchylka [%]
průměrná rychlost [km/h] 20,2 21,5 -6
max. rychlost [km/h] 35,6 32,1 10
ujetá vzdálenost [km] 5,2 5,41 -4
doba jízdy [min] 15 15:10 -
energie [kcal] 215 - -

V následující tabulce jsou uvedena porovnání dat, kdy jsem se nechal pět kol táhnout jízdním kolem a porovnal s údaji z cyklopočítadla. Tento test jsem provedl pro zjištění vlivu stylu bruslení na ujeté vzdálenosti, kdy brusle konala pouze přímočarý pohyb. Styl bruslení má na měření ujeté vzdálenosti zanedbatelný vliv.

Lopatárna, Plzeň MICROSPORT GPS odchylka [%]
průměrná rychlost [km/h] 21,4 22,7 -6
max. rychlost [km/h] 32,4 30,5 9
ujetá vzdálenost [km] 5,1 5,48 -7
doba jízdy [min] 14 14:38 -
energie [kcal] 228 - -

Poslední testování jsem provedl v Berlíně na Inline maratonu. Během závodu jsem si nechtěně zavadil tlačítkem RESET na hodinkách o rukavici a veškerá naměřená data byla smazána…

Model PLUS obsahuje také funkci měření spálených kalorií, která se pravděpodobně vypočítává pouze z hmotnosti bruslaře a doby jízdy. Pokud se tedy necháte – jako já – táhnout jízdním kolem 5km, tak podle počitadla MICROSPORT Plus spálíte více kalorií, než když si zmíněných 5km zabruslíte sami..:))) Údaje o spálených kaloriích jsem nehodnotil, protože nevlastním žádný pulsmetr, který by umožňoval počítat energii z tepové frekvence. Testování jsem prováděl na in-line bruslích Powerslide R2, rám Vision, kola 84mm žlutý Matter, ložiska SKF speedskater.

Snímací kolečko namontované v brusli

Závěr Na trhu jsou celkem tří modely tachometrů určené pro bruslaře, které vycházejí ze základního modelu Basic. Mnou testovaný model Plus má navíc reálný čas, který si myslím je důležitější, než počítání kol a spálená energie. Bohužel zaznamenávat mezičasy jednotlivých kol neumí žádný model.

Výhody:
+ Bezdrátový a kódovaný přenos signálu.
+ Uspokojivé výsledky pro průměrnou rychlost a ujetou vzdálenost (rozdíl 6%) ve srovnání s GPS a cyklistickým počítadlem.
+ Jednoduchá montáž.

Nevýhody:
- Displej na hodinkách zobrazuje pouze jeden údaj. Časté procházení údajů odvádí pozornost a může snadno dojít k úrazu. – Při výměně sjetých koleček za nová je nutno zakoupit nové oranžové kolečko.
- Pokud kupujete kolečka v sadě 8ks nebo 10ks, tak vám doma budou přebývat kolečka.
- Nešťastně řešené tlačítko RESET, kterým si nechtěně vymažete aktuální data.
- Vysoká cena.

MICROSPORT Basic Plus Cardio
rychlost
průměrná rychlost
max. rychlost *
denní ujetá vzdálenost
celková ujetá vzdálenost
doba jízdy
aktuální čas -
počítání kol - *
měření vydaných kalorii -
tepová frekvence - - *
průměrná TF - -
maximální TF - -
automat. počítání opotřebení koleček *
podsvícení - - -
cena [Kč] 1990 2590 4490

Ceny příslušenství (popis nahoře)

Náhradní kolečko s magnetem   349Kč.
Sada příslušenství   199Kč.
Adaptér na mikroložiska   199Kč.
Sdílejte článek kliknutím na ikonku oblíbené sociální sítě

0 komentářů | 7464 přečtení

Diskuse

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsn dn koment.

*
  Gravatar povolen.
Komentář *
Kliknutím vložíš:
Vlo� smajla :-) Vlo� smajla :-( Vlo� smajla ;-) Vlo� smajla :-D Vlo� smajla 8-O Vlo� smajla 8-) Vlo� smajla :-? Vlo� smajla :-x Vlo� smajla :-P Vlo� smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.