Home E-mail - nezapomeň zaměnit slovo zavináč za znak

Custom skates - brusle padnou jako ulité

31. 10. 2006 t 06.55 [Materiál]tisk

Co jsou „custom boots“?

JUNKER  PEREGRINUS, Maple Diamond 4x100 13inch; Star Grip 100/85A; HTC BearingsAsi všichni ví o co se jde, ale kdyby ne: jedná se o boty (brusle) vyrobené podle odlitku nohou, tj. „na míru“. Protože mi český termín připadá zvláštní, budu dále používat anglický „custom boots“.

Rychlobruslařské boty (pro inline, long track i short track) jsou obvykle vyrobeny z karbonu, tedy přesněji je až na vyjímky z karbonu spodek a oblast kotníku, zbytek bývá z kůže nebo různých syntetických moderních materiálů. Karbon se mimo jiné používá proto, že je velmi tuhý, tj. vhodný pro minimalizaci ztrát přenosu síly mezi nohou a asfaltem (ledem). Jednotlivé firmy vyrábí brusle podle svého „kopyta“ a každá má trochu jiné, o některých se říká, že jsou široké, jiné úzké, další mají úzkou špičku, některé širokou…..(některé firmy mají pro různé kontinenty různá kopyta – Bont). Každý kdo vyzkoušel více značek asi poznal určité rozdíly.

Proč „custom boots“

Rychlobruslařské boty (pro inline, long track i short track) jsou obvykle vyrobeny z karbonu, tedy přesněji je až na vyjímky z karbonu spodek a oblast kotníku, zbytek bývá z kůže nebo různých syntetických moderních materiálů. Karbon se mimo jiné používá proto, že je velmi tuhý, tj. vhodný pro minimalizaci ztrát přenosu síly mezi nohou a asfaltem (ledem). Jednotlivé firmy vyrábí brusle podle svého „kopyta“ a každá má trochu jiné, o některých se říká, že jsou široké, jiné úzké, další mají úzkou špičku, některé širokou…..(některé firmy mají pro různé kontinenty různá kopyta – Bont). Každý kdo vyzkoušel více značek asi poznal určité rozdíly.Většina lepších bot je tepelně upravitelná, ale týká se to pouze oblasti kotníku, případně honí části boty. Oblast chodidla nikdo moc neupraví, i když určité možnosti samozřejmě jsou :-) http://www.nettracing.com/grind.htm.

Custom boots jsou tedy především pro ty, kteří nenalezli pro sebe vhodnou botu, tj. v každých je bolí nohy nebo pro toho, kdo má nějaké anomálie, např. každou nohu jinak velkou…… Ještě malé upozornění, Custom boots nevyřeší každou bolest, spousta bolesti je způsobena špatnou technikou jízdy.

Výběr konkrétního výrobce

Výběr konkrétního výrobce a modelu je jako u jiného většího nákupu především věcí osobních preferencí „trochu“ ovlivněné marketingem. Co mě tak napadá, vybírat se dá podle designu (barvy :-)), image značky, způsobu vytvoření odlitku, referencí (kamarádi, diskusní fóra), jednání firmy a ceny.

Design, vnímání image značky a reference nebudu komentovat to jsou především osobní věc, způsob vytvoření odlitku viz. níže.

Jednáním firmy myslím nabízenou záruku, servis (včetně jeho dostupnosti) a především ochotu firmy s Vámi alespoň komunikovat. Např. Bont začátkem roku téměř nereagoval, Pinnacle reagoval na první dotaz, na další -zda a jak zašle molding sox už mi odpověď nepřišla. Subzero taky pouze jedna reakce, ale ti prý v té době měli nějaké problémy.

Cena je samozřejmě o něco vyšší než u standardních bot, orientační ceny viz. přehled dole. Vyšší cena ale může být pouze relativní, v některých případech je to levnější varianta, protože než někteří jedinci najdou pro sebe optimální botu může to vyjít poměrně draho :-). Cena uváděná výrobcem může být ještě navýšena o poštovné a v případě států mimo EU o DPH a clo z ceny deklarovaného na zásilce.

Odlitek nohou

Odlitek si lze nechat udělat výrobcem (distributorem) nebo si ho udělat sám. V případě první možnosti je samozřejmě potřeba najít nějakého výrobce (distributora), který je geograficky relativně blízko, případně navštívit nějaké velké akce např.v Německu. Při výrobě odlitku se obvykle používá klasická sádra, sádrový obvaz nebo sádrové ponožky (www.stssox.com). Někteří výrobci si metody vylepšují, např. Pinnacle používá sádrovou ponožku (molding sox) ve spojení s „vakuem“ (tj. na nohu se sádrovou ponožkou navlékne igelitový pytel a vysaje vzduch). V případě odlitku dělaného samostatně obvykle dostanete poštou sádrový obvaz nebo ponožky, plastový pásek, možná nůžky (např. Bont, ale musí se vrátit ) a pravděpodobně nějaký návod a snažte se.

Pár návodů:

http://www.wolfracingboots.com/…ructions.pdf

http://www.stssox.com/…truction.asp

http://211.115.89.16/…%20mpeg1.mpg

Výhody obou způsobů jsou asi všem jasné – odlitek dělaný samostatně – možnost výběru jakéhokoliv výrobce na světě, odlitek dělaný výrobcem – eliminace možných chyb při „samotvorbě“, navíc výrobce „vidí“ celé nohy („křivost“ a jiné anomálie) a může jim brusle uzpůsobit.

U některých firem je vytvoření odlitku již součástí ceny, u jiných je třeba cenu navýšit. Např. u Bontu je třeba připočíst 75 USD (+ 2× poštovné – to platí pro všechny samotvůrce).

Výroba „custom boots“

Ta už je čistě na výrobci. Nám nezbývá než čekat nějakých 4 – 8 týdnů na balíček.

Výrobci:

Apex skates Canada www 1000 USD
Belotti Itálie www 600 EUR
Bont Australie www 499 – 999 USD
Groothuis (Maple??) Nizozemí www 549 EUR + 146 EUR (odlitek)
Junker Německo www 930 EUR
Mariani Itálie www  
McDaniel USA e-mail 500 USD reference
Pinnacle racing USA www (neaktuální) 785 USD reference
Prus Polsko ??? ??? ???
Ramskate Austrálie www    
RBC Austrálie www 1190 USD  
Rebelskates Nizozemsko www    
Rexton Itálie www    
Simmons racing boots USA www 1200 USD  
Subzero skates Canada www 750 USD  
Wolf racing boots USA www 950 USD  

Vlastní zkušenost:

V bruslích mě bolely nohy především v oblasti chodidla, což jsem řešil termoplastickými ortopedickými vložkami vytvarovanými podle nohy. Bolest se velmi zlepšila, ale i když jsem se snažil vložky minimalizovat (zbrousit), stejně jsem byl o 5 mm výš než bez nich – tj. zhoršila se podpora v oblasti kotníku.

Kdybych vybíral podle referencí, designu a image asi bych zvolil Simmons. Nicméně po předchozích zkušenostech jsem vybral Bont Vaypor + S-frame (3 point), ale Bont byl zavalen objednávkami a náš malý trh je asi nezajímal. Pinnacle a Subzero viz. výše. Měl jsem trochu pochybnosti o výrobě odlitku samovýrobou a po zkušenostech s komunikací s výrobci jsem se začal přiklánět k evropským výrobcům, ke kterým se dá zajet. Nakonec jsem vybral JUNKER, což je mladý německý výrobce Daniel Junker.

Na otisk jsem si zajel do Mnichova, postup výroby odlitku jsem nefotil, ale byl naprosto stejný jako zde, tj. oproti některým jiným nebo samovýrobě byl navíc otisk chodidla do PU pěny, dále si Daniel často fotil pozici nohou.

Pak už zbývalo jen dodefinovat boty (barva, způsob zapínání….), vybrat rám a kolečka – v setu je to levnější, zaplatit a čekat na balíček. Původně to mělo být šest týdnů, ale protáhlo se to na sedm a půl. Jako omluvu jsem dostal ponožky a flašku JUNKER… Flaška se výborně hodí k letošnímu dresu Inlajn.Cz – je skoro stejně zelená :-). Zajímavostí je, že se asi značka bude přejmenovávat, protože Junker v angličtině znamená „stará rachotina“ a takový název by v anglicky mluvících zemích prodejům moc nepomohl.

JUNKER  PEREGRINUS, Maple Diamond 4x100 13inch; Star Grip 100/85A; HTC Bearings JUNKER  PEREGRINUS, Maple Diamond 4x100 13inch Star Grip 100/85A; HTC Bearings

Případné dotazy rád zodpovím. Petr

Sdílejte článek kliknutím na ikonku oblíbené sociální sítě

4 komentáře | 5059 přečtení

Diskuse

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář

Přidal(a): Honza 31. 10. 2006 t 09.16 Zkusenosti
[1] : : : reaguj :

Petre, diky za popis a seznam vyrobcu. Chci se zeptat, kolik km nebo hodin jizdy uz jsi v nich najel? Jake jsou pocity? Nohy uz v tom neboli? Zadne otlaky? Diky za odpoved

Přidal(a): PetrN 2. 11. 2006 t 09.35 Re: Zkusenosti
[2] : : : reaguj :

[1] Honza : Ahoj Honzo, mam je asi měsíc a půl, 4× týdně cca 1 – 1,5 h… takže už celkem dost. Pocity jsou dobré – splnily co jsem chtěl, tj. nemám problém s bolestí v chodidlech. Kotníky jsou samozřejmě trochu otlačený, ale ne rozedřený. V porovnání s předchozími (Bont Vaypor – mimochodem kdyby měl někdo zájem jsou na prodej) vidím jako největší rozdíl větší tvrdost – příliš nezáleží jak moc je utáhnu (u Bontů bylo utažení hodně znát). V porovnání s Simmonsema (taky custom) mají moje víc polstrování kolem kotníků a budou trochu těžší (ale namám z nich rozedřený kotníky :-)).

Přidal(a): Zolo 4. 11. 2006 So 11.18 Bont Vaypor – mimochodem kdyby měl někdo zájem...
[3] : : : reaguj :

[2] PetrN : Nazdar. Aka je velkost boty? Zolo

Přidal(a): PetrN 6. 11. 2006 Po 20.52
[4] : : : reaguj :

[3] Zolo : S velikostí je to zajímavé, je na nich napsáno 41, ale je to velikost cca 282 mm což je 43 – 44. Více info zde

*
  Gravatar povolen.
Komentář *
Kliknutím vložíš:
Vlo� smajla :-) Vlo� smajla :-( Vlo� smajla ;-) Vlo� smajla :-D Vlo� smajla 8-O Vlo� smajla 8-) Vlo� smajla :-? Vlo� smajla :-x Vlo� smajla :-P Vlo� smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.