Home E-mail - nezapomeň zaměnit slovo zavináč za znak

CASRI - vyšetření laktátové křivky

2. 2. 2007 P 20.20 [Inlajn.Cz - Team]tisk

běhací pás Po zamyšlení nad loňskými sportovními výsledky, kdy jsme si vesměs všichni pořídili měřiče tepové frekvence a snažili se dodržovat pouze spočtené aerobní a anaerobní zóny při tréninku, jsme se rozhodli posunout naši sportovní přípravu o krok dopředu.

Proto náš předseda Balud, který za mladých časů jezdil na kole více než my všichni dohromady a podobné zátěžové testy již několikrát absolvoval, domluvil schůzku v CASRI (Vědecké a servisní pracoviště tělesné výchovy a sportu). Tato laboratoř provádí zátěžové testy pro potřeby vrcholových a výkonnostních sportovců. Bob se testů nezúčastnil, z důvodů virózy, která by zkreslila jeho výsledky. V daný termín jsme se sešli v Praze v sídle společnosti CASRI. Nejprve nám byl elektronickým přístrojem změřen tělesný tuk, objem vody a minerálů v těle a hmotnost. Poté nám zdravotní sestřičky změřili calipurem podkožní tuk a připravily běhací pás pro stupňovitý zátěžový test.

Zátěžový test

Smyslem tohoto vyšetření bylo stanovení aerobního a anaerobního prahu. Vyšetření bylo složeno z 5 stupňovaných zátěží, každá z nich trvala 5 minut. Po každé zátěži nám byla odebrána kapilární krev ke stanovení hladiny kyseliny mléčné. Z těchto 5 nashromážděných hodnot kyseliny mléčné byla vytvořena laktátová křivka a stanoven aerobní práh při hladině laktátu 2 mmol/l a anaerobní práh na hladině 4 mmol/l laktátu.

laktátová křivka

Z laktátových křivek nám každému MUDr. Ondřej Vojtěchovský stanovil individuální aerobní a anaerobní práh a konzultoval s námi tréninkový plán. Někteří s podivem zjistili, že jejich BMI se nachází na hranici nadváhy či dokonce v oblasti obezity. Výsledky z testů a odborná konzultace nám určitě zefektivní tréninkový plán a pomůže při přípravě na hlavní závodní sezónu.

Sdílejte článek kliknutím na ikonku oblíbené sociální sítě

8 komentářů | 5109 přečtení

Diskuse

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář

Přidal(a): Luki 3. 2. 2007 So 08.25 Není tak přesné
[1] : : : reaguj : web

Zdravím Inlajn.cz :-) pěkný článek. Jediné co je třeba říct je, že tyto testy nejsou až tak přesné. Také jsem jich absolvoval několik, ale mnohem lepší výsledky vychází z testů přímo v terénu (zvlášť když máte všichni testry). Hlavně proto, protože se pohybujete na bruslích (které se pohybem od běhu dost liší). Jinak se mějtě pěkně a Tě kolečko

Luki – Vimperk Inline Klub

PS:prozradíte mi jaké ANP má Maty???

Přidal(a): Ondřej 4. 2. 2007 Ne 17.43
[2] : : : reaguj :

Hezký kluci, můžete mě prozradit, co vás ta sranda stála?

Přidal(a): Balud 5. 2. 2007 Po 08.39
[3] : : : reaguj : web

[2] Ondřej :Jako že jsme hezký kluci? No dík ;-)
Sálo a stojí to 900,– Kč / osoba plus půldne času.

[1] Luki :Ještě k té relevnatnosti ve vztahu běh / bruslení: V terénu by to určitě bylo bližší realitě. Mělo to ale několik ale a zádrhelů a tak jsme se s Ondrou po pár debatách schodli na tom, že běh bude asi nejblíž. Varianata kolo padla hlavně kvůli tomu, že se na něm minimálně pohybuje horní polovina těla, což při bruslení není moc pravda.
Je jasný že prahy pro brusle budou proti běhu posunuté, ale to moc nevadí, protože důležité je se naučit ty jednotlivé režimy rozeznávat, což se dá při zimním běhání docela snadno naučit. Když pak znáš pocity, kolem prahů snadno si je přeneseš z jednoho pohybu na další.
Pro nás pak byla hodně důležitá ta konzultační část, protože brusle jsou ve své podstatě hodně anaerobní záležitost a i na to se dá natrénovat, akorát j epotřeba vědět jak… Uvidíme jestli to k něčemu bylo a bude, ale určitě je to zajímavá zkušenost..

Přidal(a): Luki 5. 2. 2007 Po 12.32
[4] : : : reaguj : web

Samozřejmě, je to supr věc. Tyto testy plně podporuji, ale CASRI dělá také testy v terénu, kdy vám podle tepu a právě kapilární krve měří prahy a pásma přímo při tom daném sportu a zátěži. A co se týče konzultace, ta je k tomu (pokud ji chcete) také.

Z vlastní zkušenosti mohu říct, že je i rozdíl mezi testem na „běhátku“ a venku. Jinak samozřejmě člověk, který ví jaké pocity zažívá při různých intenzitách je dokáže přenést z jednoho sportu do druhého, ale dost často se stane, že je to jinak…ale to už záleží na trénovanosti.

Mějte se Luki

Přidal(a): diabolka 8. 2. 2007 t 12.51
[5] : : : reaguj :

Čoveče já bych asi měla tak divnej pocit, že mi někdo sleduje při běhu a ještě by ste to násobilo paní v bílym plíšti, že bych asi měla horní tepovou hranici jenom bych se na ten běhací pás podívala :-)

Přidal(a): Igrlik 8. 2. 2007 t 14.14 ...aj k BMI...
[6] : : : reaguj : web

Clapci, peknééé! A na záver ste ma rozosmiali, ale aj POTEŠILI – nelietam v tom sám – veď od októbra sa aj môj BMI radikálne zmenil a bude treba riadnu drinu na to, aby sa aspoň vrátil na hodnotu konca sezóny minulej, primeranú môjmu veku kmeťovskému… ak už nie vylepšil (ako som si bláhovo predsavzal na Silvestra!!!) ;-)

Přidal(a): Michal BA 10. 2. 2007 So 19.18 ... aj BMI ???
[7] : : : reaguj :

Igrlík, však Ty mi robíš medzinárodné problémy… :-) dosadím svojich 172cm/74kg do http://www.spocitej.cz/…ss_index.php, vyjde mi BMI = 25.01…. a vďaka 0,01 som v kategórii „nadváha“ :-| čo mám s tým robiť, však ani spať nebudem :-P

Přidal(a): martina 17. 2. 2007 So 18.44 brusleni
[8] : : : reaguj :

Ahoj,hledam timto zpusobem nekoho kdo umi brusit na inlajnech a jezdil by semnou.Okoli Noveho Jicina.Moravskoslezsky kraj.Umim docela dobre,ale uz nemam s kym…dik 8-)

*
  Gravatar povolen.
Komentář *
Kliknutím vložíš:
Vlo� smajla :-) Vlo� smajla :-( Vlo� smajla ;-) Vlo� smajla :-D Vlo� smajla 8-O Vlo� smajla 8-) Vlo� smajla :-? Vlo� smajla :-x Vlo� smajla :-P Vlo� smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.